KULTUR & NÖJE 2023-01-18 KL. 19:30

På virtuell resa i världen

Av Kristian Alm

– Titta, där hoppar en känguru! Och fy vad obehagligt, nu står jag i en ravin, där kan man störta ner!
Gunilla Andersson är i Australien. Fast egentligen i en stol på Västergatan.

På virtuell resa i världen
Projektledare Isabelle Kristensen hjälper Arne Andersson ner för skidbacken. Foto: Kristian Alm

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter




Vad det handlar om? Jo, VR-utforskande på Ågläntans träffpunkt. Isabelle Kristensen är projektledare för Mera digital i Kungsbacka kommun. Mera digital samverkar med bland annat biblioteken och Senior i Kungsbacka.
Isabelle har tagit med sig ett gäng VR-glasögon till träffpunkten för att låta alla som vill prova på.
VR står alltså för virtual reality, datorsimulerad verklighet. Glasögonen är kopplade till internet, och där kan man söka upp filmer gjorda i 360 graders teknik, så att det verkar som om man befinner sig i filmen. Vrider du på huvudet så händer det saker både vid sidan om dig och bakom.


Var jag är? I Österrike! Anna-Britta Johansson valde såklart sitt favoritland för ett virtuellt besök. Foto: Kristian Alm


I en stol sitter Anna-Britta Johansson djupt koncentrerad.
– Jag är i Österrike, det är mitt favoritland. Om jag vandrar? Nä, jag åker bil.
När turen är slut berättar Anna-Britta att hon absolut vill tillbaka till Österrike igen, fast helst utan VR-glasögon.
– 2019 skulle jag dit men då kom pandemin. Och nästa gång jag bokade en resa blev vi för få. Jag är med i SPF och en kille har berättat om det här, så när jag såg i Norra Halland att det skulle bli VR-visning så kom jag hit för att testa.
I stolen intill har Gunilla Anderberg slagit sig ner. Hon är mest sugen på att besöka Lars Lerin-museet i Karlstad, men Isabelle Kristensen hittar ingen film i 360-grader om museet. Så det blir något helt annat – Australien!
Det verkar vara en samling kortare filmer från olika delar av landet, förstår man av Gunillas reaktioner.
– Oj, där hoppar en känguru. Och fy vad obehagligt, nu står jag i en ravin, där kan man man störta ner.

Gick det bra?
– Ja, nu är jag på en strand. Bada? Ja, haha, det skulle jag ju kunna göra.
Att störta ner i en ravin gör man ju inte virtuellt, men däremot är det fullt möjligt att trilla handlöst när man tror att man tar ett steg i den virtuella verkligheten som inte finns.
– Nu sitter ni ner, så det är ingen risk, men jag lägger en zon runt VR-miljön så att man ser var det virtuella slutar, säger Isabelle Kristensen lugnande.


– Jag är i Australien! Gunilla Anderberg tog ett skutt till andra sidan jorden. Foto: Kristian Alm


TV-klipp och nyheter

17-åriga löftet:
2025-09-17 KL. 18:00
Premium

17-åriga löftet: "Vill visa vad jag kan"

Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan

Från grafisk designer till trädgårdsmästare
NYHETER 2025-09-16 KL. 21:00
Premium

Från grafisk designer till trädgårdsmästare

Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser
FAMILJ 2025-09-16 KL. 18:00
Premium

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser

Guiden Lars Persson vill lyfta Säröbanan och Budskär

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2025-09-17 KL. 21:10
En galen premiärvändning av Aranäs

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.