KULTUR & NÖJE 2020-03-19 KL. 10:31

Antikrundan gästar Tjolöholm

Det är nio år sedan senast. Men nu kommer det populära programmet Antikrundan tillbaka för att spela in på Tjolöholms slott i sommar.
– Det känns jätteroligt, säger Elisabeth Elfström, tillförordnad vd på slottet.

Antikrundan gästar Tjolöholm
Den planerade inspelningen av Antikrundan med Anne Lundberg på Tjolöholm ställs in.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Antikrundan är med sina i genomsnitt 1,5 miljoner tittare det mest populära faktaprogrammet i Sverige. 2011 gjordes inspelningar vid Tjolöholms slott, och lockade då inte mindre än 1100 personer.

– Det är en alldeles underbar miljö och en perfekt inspelningsplats för programmet. Nu hoppas vi kunna dra ännu fler än de som var där 2011, skriver producenten Pernilla Månsson Colt i ett pressmeddelande.

Elisabeth Elfström som är tillförordnad vd på slottet är minst sagt nöjd.

– Det är jätteroligt! Inspelningarna kommer att ske i Magasinet. Det är inte helt klart med alla detaljer ännu. Men allt kan hända, säger hon.

Inspelningen kommer att ske den 1 september, och premiären för den säsong som spelas in i sommar kommer att vara i januari 2021.

Programledare blir Anne Lundberg som haft uppdraget sedan 1999.

Emelie ska besegra cancern – för fjärde gången
NYHETER 2025-12-18 KL. 20:00
Premium

Emelie ska besegra cancern – för fjärde gången

Men ovanliga sjukdomen skapar oro och ångest

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-12-19 KL. 15:17
Tobias Hysén lämnar City

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Han har kartlagt hundratals gamla torp och kvarnar i trakterna mellan Kungsbacka och Varberg. Men i våras gjorde amatörarkeologen Göran Bengtsson sitt livs fynd. Under åkerjorden hittade han de gamla murarna till vad som kanske är ett cistercienserkloster från 1100-talet. – Jag har arbetat som arkeolog i 40 år och det här är något unikt, säger Bengt Westergaard på Arkeologerna, Statens historiska museer.