HANDBOLL 2022-09-26 KL. 15:04

Det oväntade hotet mot Aranäs

Av Christian Johansson

Helsingborgs bäste förre säsongen är skadad. Det har öppnat upp för en linjesuccé i serieupptakten. Kan HK Aranäs få bukt med Jonatan Wilthorn?

Det oväntade hotet mot Aranäs
Viktor Rhodin är en av spelarna som ska försöka stoppa Jonatan Wilthorn. Arkivfoto: Eric Andersson

HANDBOLL. Den före detta Aranästränaren Toni Johansson höll sin linjespelare Eric Westergren Malmberg som lagets främste när de tog steget upp i handbollsligan. Nu håller en knäskada honom borta från planen – ersättaren har imponerat storligen i upptakten. När OV Helsingborg senast spelade i högsta serien, säsongen 2020/21, gjorde linjespelaren Jonatan Wilthorn 18 mål på hela säsongen. Den här inledde han med att sänka Alingsås på bortaplan med tio mål. Det följdes upp med fem fullträffar i hemmapremiären.
– Han har överraskat och gjort det väldigt bra. Han ligger inte och spärrar utan är mer för att falla i luckor, säger Aranäs assisterande tränare Tommy Atterhäll.

Ska ni stå lägre med mittförsvaret då?
– I vissa situationer ska vi såklart vara aggressiva. Men vi får försöka stänga ner hans löpvägar så han inte kan trasa sönder vårt försvar, säger Atterhäll men betonar att de inte kommer göra några större försvarskorrigeringar.

OV Helsingborg och HK Aranäs är båda tippade att slåss i botten.
– Nyckeln blir att vara noggranna med bollen i 60 minuter. det är en fyrapoängsmatch. Vinster mot topplagen är bonus, grunden ligger i att redan från början vinna rätt matcher.


Beslutet: Kommunen överklagar dom om lustgas
NYHETER 2026-03-26 KL. 12:31
Premium

Beslutet: Kommunen överklagar dom om lustgas

"Tycker att vi har gjort en rätt bedömning"

TV-klipp och nyheter

2026-03-26 KL. 07:40
Premium

"Ska jag skjuta fåglar vill jag ha poliseskort"

Kommunjägaren om varför få ingripanden mot måsar sker

FBK:s forwardsprofil efter säsongen
BANDY 2026-03-25 KL. 08:45
Premium

FBK:s forwardsprofil efter säsongen

✔ Skadan i kvalet ✔ Snacket med FBK ✔ Öppnar för att röra på sig

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2026-03-26 KL. 09:23
Lämnar Aranäs: Vill byta karriär

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Okända filmaren – Fjäråsbon bakom 50 tv-produktioner

Okända filmaren – Fjäråsbon bakom 50 tv-produktioner

Han har levt ett helt liv bakom kameran och filmat ett enormt antal produktioner för Sveriges Television. Ändå är Lars Gustavsson relativt okänd: – Jag verkar utan att synas, säger han.