FOTBOLL 2022-11-04 KL. 11:50

Tränaren byter klubb i sexan

Av Eric Andersson

Efter femteplatsen i sexan med nystartade herrlaget i Kullavik IF lämnar tränaren. Christian Evertsson vänder hem till moderklubben Annebergs IF.

Tränaren byter klubb i sexan
Christian Evertsson lämnar Kullavik IF för Annebergs IF. Arkivfoto: Oliver Marshall

FOTBOLL. När Kullavik IF gjorde en nysatsning på sitt herrlag inför säsongen 2022 anlitades Christian Evertsson som huvudtränare. Han tog laget till en femteplats i sexan. Nu lämnar 23-åringen klubben.
– Kullavik ville ha en annan typ av tränare och jag ville ha ett annat typ av uppdrag. Då var det lika bra att gå skilda vägar, säger Christian Evertsson.

Vad får du i Anneberg som du inte fick i Kullavik?
– En tydligare plan hur man ska ta sig upp i seriesystemet. Anneberg kom trea förra året och vi bör ligga i toppen nästa säsong.

I Anneberg får han ett betydligt mer rutinerat lag än i Kullavik. Men det ser den unga tränaren inte som något problem.
– Jag har haft möte med dem och alla verkar vara på samma bana. Det blir jag och Stefan (Gustavsson) som har delat huvudansvar så spelarna har kvar den tryggheten.


Premiär för nya elbilspremien
NYHETER 2026-03-18 KL. 19:00
Premium

Premiär för nya elbilspremien

TV-klipp och nyheter

Man misstänks för rattfylla
2026-03-18 KL. 21:42

Man misstänks för rattfylla

Fotografens unika möten med Madagaskars lemurer
FAMILJ 2026-03-17 KL. 20:00
Premium

Fotografens unika möten med Madagaskars lemurer

Ställer ut foton på Gårdsbageriet i Idala

Viking var hemlös – fick hjälp genom Bostad först
NYHETER 2026-03-17 KL. 11:45
Premium

Viking var hemlös – fick hjälp genom Bostad först

Arbetsmetoden implementeras nu fullt ut i Kungsbacka

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-03-18 KL. 19:00
Premiär för nya elbilspremien

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

I fabriken i Älvsåker växer villor fram steg för steg med modern teknik. Men det började en gång med två bröder och fisklådor till Göteborgs hamn. När A-hus fyller 80 år möter historien en småhusmarknad i förändring.