FOTBOLL 2022-11-04 KL. 11:50

Tränaren byter klubb i sexan

Av Eric Andersson

Efter femteplatsen i sexan med nystartade herrlaget i Kullavik IF lämnar tränaren. Christian Evertsson vänder hem till moderklubben Annebergs IF.

Tränaren byter klubb i sexan
Christian Evertsson lämnar Kullavik IF för Annebergs IF. Arkivfoto: Oliver Marshall

FOTBOLL. När Kullavik IF gjorde en nysatsning på sitt herrlag inför säsongen 2022 anlitades Christian Evertsson som huvudtränare. Han tog laget till en femteplats i sexan. Nu lämnar 23-åringen klubben.
– Kullavik ville ha en annan typ av tränare och jag ville ha ett annat typ av uppdrag. Då var det lika bra att gå skilda vägar, säger Christian Evertsson.

Vad får du i Anneberg som du inte fick i Kullavik?
– En tydligare plan hur man ska ta sig upp i seriesystemet. Anneberg kom trea förra året och vi bör ligga i toppen nästa säsong.

I Anneberg får han ett betydligt mer rutinerat lag än i Kullavik. Men det ser den unga tränaren inte som något problem.
– Jag har haft möte med dem och alla verkar vara på samma bana. Det blir jag och Stefan (Gustavsson) som har delat huvudansvar så spelarna har kvar den tryggheten.


Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning
NYHETER 2026-01-25 KL. 17:45
Premium

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Är fascinerad av medeltidens stålklädda frontkämpar

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-01-26 KL. 10:57
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Råkar du ha en stålbrynja eller medeltida soldatkläder i garderoben? Då är du välkommen till riddarbatalj i Frillesås i sommar. Bakom evenemanget står en dansk historiker som blev så fascinerad av riddarkulturen att han skaffade full rustning och lärde sig rida. – Folk förstår inte idag vad det innebar att vara en riddare!