DEBATT 2025-10-01 KL. 10:00

Debatt: Alla ska få känna sig trygga i skolan

Debatt: Alla ska få känna sig trygga i skolan
Det är viktigt att vuxna i skolan lyssnar, frågar och förklarar innan de drar slutsatser, skriver dagens debattör. Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Alla elever har rätt att känna sig trygga i skolan, även när det uppstår missförstånd. Jag vill dela min erfarenhet för att påminna om hur viktigt det är att vuxna agerar korrekt och respektfullt.

Jag skickade en bild på en bok jag läser, men det blev felaktigt uppfattat som något annat. Läraren började då ställa frågor som om jag hade begått ett brott, vilket var både skrämmande och orättvist. Det här är inte ett normalt sätt att hantera en situation på i skolan.

Jag vill poängtera att jag tar starkt avstånd från hat och diskriminering. Min avsikt med att läsa böcker är att förstå olika perspektiv och idéer, inte att sympatisera med dem. Jag har själv blivit utsatt för diskriminering, vilket gör det ännu viktigare för mig att inte bidra till samma sak.

Det här visar hur lätt missförstånd kan förväxlas med skuld, och hur viktigt det är att vuxna i skolan lyssnar, frågar och förklarar innan de drar slutsatser. Skolans roll är att vägleda elever, inte att behandla dem som misstänkta utan grund.

Låt fakta tala, och låt alla elever få möjlighet att förklara sig. Det skyddar både elever och skolmiljö, och stärker tilliten i skolan.

Elev

Läs mer debatt:

Debatt: Behöver prioritera kommunens skötsel

Debatt: Miljöpartiet kommer få acceptera kärnkraft

Debatt: Stoppa arenabygget innan det är försent



TV-klipp och nyheter

Håkan och Bosse tvingas ta ner Halloweenpyntet
2025-10-01 KL. 07:45
Premium

Håkan och Bosse tvingas ta ner Halloweenpyntet

"Hot om vite ifall vi inte plockade ner det"

Spelmotorn revanschsugen efter premiärsmällen
HANDBOLL 2025-09-30 KL. 10:40
Premium

Spelmotorn revanschsugen efter premiärsmällen

Mästarna får tillbaka stjärnan i Aranäs hemmapremiär

Samtalsträffar ska bryta ensamhet bland äldre
NYHETER 2025-09-29 KL. 20:45
Premium

Samtalsträffar ska bryta ensamhet bland äldre

Margareta och Ingrid tar sitt projekt till Kungsbacka

Möt mannen bakom hockeymaskerna
ISHOCKEY 2025-09-29 KL. 19:45
Premium

Möt mannen bakom hockeymaskerna

Sporten i korthet
SPORT 2025-09-29 KL. 11:54
Premium

Sporten i korthet

✔ Supersviten 2025 ✔ Storseger gav andraplats ✔ Plattmatch mot jumbon

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Matilda delade ut glasögon till behövande i Tanzania

Matilda delade ut glasögon till behövande i Tanzania

Lätt tillgänglighet till glasögon är verklighet i Sverige. Men verkligheten ser inte likadan ut i andra delar av världen. Ett exempel är Tanzania i Afrika, där stora delar av befolkningen inte har råd att skaffa glasögon. Därför genomför optikkedjan Specsavers så kallade Eye camps i landet. Med på den senaste resan var Matilda Gustafsson, 30, från Kungsbacka. – Det känns väldigt bra att ha fått hjälpa så många människor på plats, säger hon.