Människan motionerar för lite! Det finns de som har insett att det är av yttersta vikt för kroppens och själens välmående, de ”självgående”!
Så finns de som inte insett det ännu, de tveksamma eller periodarna. Till sist ”självförstörarna” som under inga omständigheter vill eller anser det skadligt att ta hand om kroppen!
För att nå de tveksamma, periodarna eller självförstörarna behövs små, små ”morötter” för att börja till ett ”hälsofrämjande” liv.
Då bygger Kungsbacka kommun ett ”motionsområde” ovanför Björkris som inte ens de självgående orkar ta sig till! Först en så brant backe upp till styrketräning och utsikten att även en ”vältränad” är utpumpad! Sedan är motionsslingan så brant upp och ner att ingen (inte ens den vältränade) klarar att gå eller springa varken upp eller ner!
Är det så Kungsbacka kommun stimulerar och bjuder in till hälsofrämjande rörelse? Jag föreslog för många år sedan promenad/springspår på båda sidorna Kungsbackaån. Det hade varit inbjudande för alla, även för de som ”hatar” allt vad motion är!
Lennart RP Hansson
"Opinionsbildning sker hela tiden"
Ålder kan vara svårt att relatera till ibland. Men gör man det på rätt sätt så kan man känna sig ung länge. I alla fall så länge som veteranerna i Deep Purple och Rolling Stones inte bara släpper samlingsskivor utan faktiskt mycket bra ny musik.


