DEBATT 2020-11-25 KL. 16:03

Debatt: Utveckla viktiga verksamheter istället

Debatt: Utveckla viktiga verksamheter istället

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter


För några år sedan hade Kungsbacka kommun bjudit in ekonomen Ingvar Nilsson att hålla en föreläsning om förebyggande sociala investeringar. Där fick kommunens ledande tjänstemän en lektion i hur viktigt det är med tidiga förebyggande insatser för att slippa senare kostsamma stödinsatser inom skola socialtjänst, sjukvård och kriminalvård. Tjänstemännen lämnade föredraget leende och var eniga om att så här måste vi jobba i Kungsbacka.


Men hur ser det ut idag? Socialtjänsten har tagit beslut om att inte lämna mer stöd till driften av hunddagis, en viktig verksamhet till stöd för personer med psykiska funktionsnedsättningar. Sedan kom beslutet om att lägga ner personliga ombud, en viktig förebyggande verksamhet inom socialpsykiatriska stödet.



Budget i balans


Individ- och familjeomsorgen har sedan något år arbetat med en plan om budget i balans. I den planen kan man till exempel läsa om verksamheten Läger och korttidsvistelse att ”Förvaltningen har en hög volym och hög servicegrad. Verksamheten behöver därför minska.”


Jo, ni läste helt rätt. Som att det är en självklarhet att ingen verksamhet får bli större än någon sorts medelnivå. För då är den tärande.


Korttid och lägervistelse är den verksamhet inom en kommuns LSS- och SoL-insatser som har den tydligaste karaktären av förebyggande insats.



God uppväxt


Verksamheterna skapar en möjlighet för föräldrar att orka i sitt arbete med att ge sina barn och ungdomar en god uppväxt.


Barnen och ungdomarna får en stimulans i att möta andra barn och ungdomar. Och har man, som i Kungsbacka, byggt upp en så bra verksamhet att efterfrågan ökar när den fina verksamheten blir känd, så ökar antalet ansökningar om stöd. Och då kan inte någon tjänsteman säga att nu är verksamheten för stor, nu måste den minska. För behovsbedömningen/myndighetsutövningen ska givetvis vara densamma nu, som tidigare. En besparing där kommer garanterat att resultera i ökade kostnader i framtiden.



Slutbetänkande


I år 2020 har slutbetänkandet av utredningen Framtidens socialtjänst släppts.


Där står: ”Utredningen kan inte nog understryka vikten av att socialtjänsten har ett förebyggande perspektiv” (sid 41 i slutbetänkandet).


Har nämnden för Individ och familjeomsorg tillräckligt belyst det förebyggande perspektivet när man gått till beslut om nedläggningar eller åtstramningar?



Läs fler debattartiklar här

TV-klipp och nyheter

Aranäsfrustration över alla missar
2025-11-07 KL. 21:00
Premium

Aranäsfrustration över alla missar

Nu har Kungsbackas historia fått sin rätta plats
2025-11-07 KL. 19:00
Premium

Nu har Kungsbackas historia fått sin rätta plats

Nya fynd, persongalleri och historiska platser på hemsidan

Aranästränaren i en oväntad skrud
2025-11-07 KL. 18:00
Premium

Aranästränaren i en oväntad skrud

Avslöjar: Aranäs varslar hälften av personalen
NYHETER 2025-11-06 KL. 11:12
Premium

Avslöjar: Aranäs varslar hälften av personalen

Splittringen av bolaget får nu drastiska följder

ISHOCKEY 2025-11-06 KL. 11:00
Premium

"Bara att ändra planerna och ta första bästa flyg"

Simon Ryfors fick tänka om när Tre Kronor kallade

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2025-11-07 KL. 21:00
Aranäsfrustration över alla missar
Premium | HANDBOLL 2025-11-07 KL. 18:00
Aranästränaren i en oväntad skrud
Premium | HANDBOLL 2025-11-07 KL. 13:00
Nya avbräck för Rustan Lundbäck

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.