Lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade – LSS, infördes av en borgerlig regering med liberalen Bengt Westerberg som socialminister.
För Liberalerna är det viktigt att LSS utvecklas. Att de som behöver stöd får det.
Man ska också ha rimliga ekonomiska förhållanden.
Nu föreslår regeringen sänkt skatt på sjuk- och aktivitetsersättning , som många med funktionsnedsättning har, med så pass mycket att skatteklyftan mellan personer som uppbär sjuk- och aktivitetsersättning och personer med arbetsinkomst helt tas bort. Förslaget föreslås träda i kraft från och med den 1 januari 2026.
Att de som har aktivitetsersättning eller sjukersättning har betalat mer skatt har kallats funkisskatt därför att många med funktionsnedsättning har denna ersättning.
Liberalerna levererar i regeringsarbetet, igen.
Cecilia Rönn (L),
riksdagsledamot
Tommy Rydfeldt (L),
ordförande Nämnden för Individ och Familjeomsorg
Läs mer debatt:
Debatt: Hur kom Kungsbacka på tredje plats?
Trygghetsboenden – nyckeln till att leva livet hela livet
Debatt: Lägg mer pengar på skolmat
✔ Vägen till Kungsbacka ✔ Ombyggnationen ✔ Oförstående till debatten
Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.


