Bättre mat på måndag och fredag! Kungsbacka är ju Sveriges rikaste kommun. Varför lägger vi inte pengarna på skolmat? Alla får inte bra mat på helgen. Då är alla inte mätta och presterar inte bra i skolan. Man blir hungrig. Vi behöver mat!
Om vi skulle haft bra mat hade vi orkat med längre utav dagen. När man tittar på maten ser dem ibland ut som geggamoja! Därför vill jag att det ska vara bättre mat i skolan. Men det är kanske inte så nyttigt med skräpmat. Men vi blir pigga av att äta. Vi behöver mat annars lär vi oss inte lika mycket och får sämre betyg i 6:an.
En hungrig elev
Läs mer debatt:
Debatt: Förfallet är totalt
Debatt: Var ska elen komma ifrån?
Debatt: Ingen bankomat och för små lokaler
Har lagt 50 000 kronor på att hålla djuren borta
✔ Varför han är den bästa tacklaren ✔ Guldjakten ✔ Inte nära slutet på karriären
Teknik: Inte risk för översvämning
När Emanuel Forsell (M) gav sig in i politiken fick han snabbt tunga poster som ordförande i skolnämnden och som invald i kommunledningen. Det många inte vet är att han är en av få politiker som genomfört den extrema triathlontävlingen Ironman. Han menar att fler politiker borde syssla med uthållighetsidrott. – Den idrotten har en tendens att fostra rationella och målmedvetna personer. Det behövs inom demokratin och politiken.