Politikerna i Kungsbacka kommun har kommit med ett förslag om att de ska stänga vårt högstadium på Maleviksskolan. De vill flytta det till Särö skola och att vi går klart grundskolan där. Politikerna vill istället göra Maleviksskolan till en F-6 skola.
För det första säger politikerna att vi inte har behöriga lärare som kan undervisa i ämnen, att vi har språk- och hemkunskapslektioner på Särö skola redan nu och att det blir bättre om alla lektioner blir där istället. Vi skulle lika gärna kunna ha lektionerna på Maleviksskolan för vi har 100 procent behöriga lärare. Det är inte många skolor som har det.
För det andra har Särö skola en liten matsal och det är redan trångt när man ska äta. Elever på Särö skola behöver börja äta klockan 10.00 för att alla elever ska kunna hinna äta men om det kommer ett till högstadium kommer det att bli ännu trängre. Blir det verkligen bättre att flytta om dom inte ens har plats för sina egna elever i matsalen, eller ska första lektionen bli lunch i skolan?
För det tredje har elever redan bytt från Särö skola till Maleviksskolan för att dom blev mobbade eller inte kände sig trygga på Särö skola. De känner sig mer trygga och säkra här på Maleviksskolan.
Jag förstår att det är bra ekonomiskt sett men borde inte politikerna tänka på barnen i det här sammanhanget? Politikerna säger ju ändå att ni bryr er väldigt mycket om barnen och att ni följer FN:s barnkonvention men ni har inte frågat oss vad vi tycker om det här förslaget.
Avslutningsvis vill jag att politikerna ska tänka på barnen och inte bara på en bra ekonomi. Det är ändå vår framtid det handlar om. Är det verkligen rätt sak att spara in på?
En Malevikselev som inte vill byta skola
Läs även:
Debatt: Fler villor – inte miljonprogram
"Att skapa musik är något nödvändigt för mig"
I stället för att bara knyta näven vid köksbordet beslöt han sig för att engagera sig i politiken. Ett litet uppdrag var tanken. Men när Vänsterpartiets frontfigur avled blev Patrik Jervne Henestam plötsligt toppnamn med plats i kommunstyrelsen. Och trots att det är tufft verkar han nu ha fått smak på politiken.