I dagens samhälle finns grupper som vill inskränka på andra människors frihet. Det är allt ifrån att de vill förbjuda olika konstformer till att inskränka på yttrandefrihet eller begränsa unga personers rätt att få lyssna på vad de vill.
Ungdomar som utsätts för hedersförtryck genom att inte få klä sig, lyssna på musik eller delta på kulturevenemang. Det finns personer som vill förbjuda dragqueens på offentliga platser. Allt detta är förkastligt.
Att själv få välja vad du vill lyssna på är frihet och frihet är demokrati. Genom kulturen får varje individ själv möjlighet till att uttrycka sig, vara kreativ, analysera och våga ifrågasätta normer och värderingar.
Den friheten måste alltid försvaras och därför ska kulturutövare få fortsätta att få ifrågasätta normer och värderingar. Deras roll är att utmana och utveckla vårt samhälle. Ingen ska få bestämma vad som är rätt eller fel inom kultur.
Det är den kreativa och utvecklande delen av kultur som är grunden till ett demokratiskt samhälle. Frihet i att få uttrycka sig och att få delta i det demokratiska samhället, där varje åsikt och tanke är fri. Frihet i att få uttrycka sig.
Hanna Schölander (L), ordförande Driftnämnden Kultur och skola, Region Halland
Kostnaderna för Västlänken har skenat och tidsplanen har skjutits fram
Händelsen utreds nu enligt lex Sarah
Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan
Denni delar sina bästa tips på hus- och altanrengöring
I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.