BLÅLJUS 2020-03-11 KL. 13:10

Corona stoppar blåskontroller för polisen

Just nu är det nationell trafiksäkerhetsvecka vilket innebär extra nykterhetskontroller. Men i och med coronasmittan gör polisen inga utandningsprover.
– Misstänks någon vara påverkad får vi ta med den till stationen, säger Christer Fuxborg, polisens presstalesperson i region Väst.

Corona stoppar blåskontroller för polisen

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Den nationella trafiksäkerhetsveckan i landet betyder extra kontroller på vägarna. Nykterheten står i fokus och det innebär normalt ett stort antal blåskontroller, så kallade utandningsprov. Men sedan igår har polisen skyddsstopp.

– Det började i måndags i Bergslagen där polisens skyddsorganisation gjorde ett skyddsstopp med anledning av coronaviruset, för att få det prövat av Arbetsmiljöverket. Igår hakade övriga Sverige på. Vi följer detta under dagen och har direktkontakt med Arbetsmiljöverket, säger Christer Fuxborg.


Inga utandningsprov


Trafikkontroller kommer att genomföras som vanligt, men utan utandningsproverna som varje bilist annars får lämna när den stoppas av polisen.

– Vi kontrollerar bilar och vi kollar körkort och misstänks någon vara onykter eller påverkad får vi ta med den till stationen. Det blir en annan selektering, säger Fuxborg och fortsätter.

– På stationen kan vi ta urinprov och utandningsprovet, där är det en helt annan apparatur. Annars får man ta blodprov, säger han.

Förhindra smittspridning


Att man inte genomför de vanliga utandningsproverna är för att säkerhetsställa att w kontrollerna inte sprider smittan – både bland polis och de som kontrolleras.

– Trafikveckan lever vidare i allra högsta grad men det blir alltså ett annat upplägg. Det som är svårt är med personer som kör bakfulla, om de inte har väldigt rödsprängda ögon kan det ju vara svårt att upptäcka, säger Christer Fuxborg.

Påstår att de har corona


Coronaviruset innebär ett nytt förhållningssätt för polisen, enligt Fuxborg. Några som polisen omhändertagit har gripit efter halmstrån och påstått att de har coronaviruset.

– Vi handskas med folk som är smittade med andra sjukdomar också, men detta är någon annat än det vi är vana vid dagligen.

I Halmstad påstod en person som var satt i arresten att han var smittad av corona.

– Personerna som varit i omedelbar närhet var tvungna att isoleras och testas och vi fick tillfälligt flytta all arresthantering till Falkenberg. Det visade sig att personen inte var smittad. Men det är klart, det ställer till bekymmer, säger Christer Fuxborg.

 

Mer läsning: 

Hittade heroin efter trafikkontroll

Två gripna för grovt narkotikabrott – efter poliskontroll 

 

Från vetenskap till hälsa – Annika bytte bana i livet
FAMILJ 2025-09-04 KL. 19:00
Premium

Från vetenskap till hälsa – Annika bytte bana i livet

Ville få tillbaka mötena med människor

Tränaren från Onsala sparkas
FOTBOLL 2025-09-04 KL. 09:46
Premium

Tränaren från Onsala sparkas

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-09-05 KL. 16:45
Därför blir stjärnan kvar i Pirates

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Politikern som gjort Ironman: Träning stärker demokratin

Politikern som gjort Ironman: Träning stärker demokratin

När Emanuel Forsell (M) gav sig in i politiken fick han snabbt tunga poster som ordförande i skolnämnden och som invald i kommunledningen. Det många inte vet är att han är en av få politiker som genomfört den extrema triathlontävlingen Ironman. Han menar att fler politiker borde syssla med uthållighetsidrott. – Den idrotten har en tendens att fostra rationella och målmedvetna personer. Det behövs inom demokratin och politiken.