Klik venligst
TRAFIK 2026-02-05 KL. 13:30

Trafikljus och sänkt hastighet i en månad väntar

Trafikljus och sänkt hastighet. Det kan skapa längre restider och en del köer vid Förlanda under kommande veckor.

Trafikljus och sänkt hastighet i en månad väntar
Ett vägarbete påverkar trafiken på väg 921 under februari. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det är på väg 921, sydost om Förlanda och nära gränsen mot Marks kommun, som det ska utföras arbeten.

Trafikverkets sajt berättar om ett ledningsarbete som beräknas pågå fram till och med 28 februari. Arbetet på vägen inleddes enligt Trafikverkets information under tisdagsmorgonen.

I samband med arbetet stängs ett körfält av, hastigheten sänks till 30 kilometer i timmen och det kommer att finnas trafikljus på platsen för att reglera trafiken.

Den som åker på väg 921 under den kommande månaden kan alltså få räkna med en del köer och något längre restid.



Klik venligst

TV-klipp och nyheter

Utmaningen: 31-åringen lever som hemlös i en vecka
2026-09-10 KL. 18:45
Premium

Utmaningen: 31-åringen lever som hemlös i en vecka

✔ Sovförsöket under en lastbil ✔ Den hemliga guldcontainern ✔ Kritiken mot hundägare

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.