Ett arbete med mitträcket påverkar trafiken på E6 de kommande veckorna. Bland annat blir det sänkt hastighet till 50 kilometer i timmen.
Det är på sträckan mellan Frillesås och Värö som arbetet inleddes under måndagen. Där kommer arbetet att påverka trafiken i båda riktningarna.
Under projektets gång kommer hastigheten att vara sänkt och det råder förbud mot att köra om. Detta beror på att det kommer att vara arbetsfordon på vägen.
Arbetet beräknas enligt Trafikverkets hemsida att vara klart 3 maj.
✔ Sovförsöket under en lastbil ✔ Den hemliga guldcontainern ✔ Kritiken mot hundägare
När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.


