TRAFIK 2026-02-25 KL. 08:15

Köer väntar för pendlare till Göteborg – i flera månader

Av Ronny Karlsson

Pendlar du med bil till Göteborg? Då kan du räkna med längre restid de kommande månaderna.

Köer väntar för pendlare till Göteborg – i flera månader
Ett arbete vid Söderleden/Åbromotet lär påverka en herl del pendlare från Kungsbacka de kommande månadnerna. Foto: Trafikverket

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det är ett större arbete på Söderleden som kommer att påverka trafiken med start 1 mars.

– Har man ett alternativ till att ta bilen bör man kanske tänka till en extra gång, säger projektledaren Thomas Holmgren på Trafikverket.

Det handlar om ett arbete som i slutändan ska leda till ett bättre trafikflöde för pendlare från Kungsbacka. Trafikverket ska nämligen bygga ett extra körfält från Åbromotet och västerut på Söderleden.

– På lördag kväll börjar vi med att stänga av ett körfält. Sedan får man räkna med längre restider, inte minst under rusningstrafik, säger Holmgren.

Förhoppningen är att trafiken som fortsätter norrut på E6 vid Åbromotet inte ska påverkas. Men även där är det redan i dag mycket trafik och några garantier finns det inte.

Det nya körfältet ska enligt planen vara klart 31 maj. Då ska det skapas ett bättre trafikflöde både norrifrån och söderifrån för de trafikanter som ska åka västerut på Söderleden.

Inför projektet har Trafikverket gjort vad man kan för att skapa ett så bra flöde som möjligt.

– Vi har bland annat stängt av en utfart från Mölndals centrum. Dessutom har vi ett ganska tajt tidsschema för ombyggnationen.

Längre köer blir dock svårt att undvika.

– Det brukar vara som värst under den första veckan, sedan lär sig trafikanterna hur de ska köra vid platsen, säger Holmgren.

Om man har målpunkt Åbro industriområde/Astra är ett bra alternativ att ta Torrekullamotet och sedan Pepparedsleden. Både dit och hem.

– Det kommer att bli trångt i rondellerna norr och söder om Åbromotet samt Aminogatan/Fässbergsmotet, kommenterar projektingenjör Erik Kjellberg.



Fyraåriga Thea drabbad av ovanliga barnsjukdomen
NYHETER 2026-02-23 KL. 20:00
Premium

Fyraåriga Thea drabbad av ovanliga barnsjukdomen

Kommer få ta mediciner genom hela livet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

En ny arbetsmodell med tillhörande plattform där bland annat polis, socialtjänst och skola kan samverka på ett smidigt sätt. Det är vad Shadi Shafiee hoppas att Samact ska bli i framtiden, med målet att motverka ungdomskriminalitet och psykisk ohälsa.