Klik venligst
TRAFIK 2026-02-10 KL. 11:02

Flera olyckor – blixthalka på vägarna i Halland

Av Ronny Karlsson

Underkylt regn skapar stora utmaningar i trafiken i Halland under tisdagen. Nu sträcker sig varningen för blixthalka även upp i Kungsbacka kommun.

Flera olyckor – blixthalka på vägarna i Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Trafikverket varnar för halt väglag och det beror på underkylt regn som kommit i Halland under förmiddagen.

Problemen började i de södra delarna av länet, men varningen för halt väglag gäller nu även de södra delarna av Kungsbacka kommun. Det handlar då till exempel om en varning för E6 i trakterna kring Frillesås.

Längre söderut i Halland har det skett olyckor, bland annat har en lastbil snurrat på E6 vid Mellbystrand.

Vid 10.50 inträffade också en olycka mellan en lastbil och en personbil på E6 vid trafikplats Varberg centrum. Olyckan har inträffat i södergående rikt ning och vid 11.15 var vägen helt avstängd medan räddningspersonal var på plats.

Trafikverket vill varna för besvärliga vägar under dagen.

– Det finns risk att det kan bli riktigt halt även i Kungsbacka, och det kan ändra sig väldigt fort, säger Beisi Sundin, presskommunikatör på Trafikverket.



Klik venligst

TV-klipp och nyheter

Utmaningen: 31-åringen lever som hemlös i en vecka
2026-09-10 KL. 18:45
Premium

Utmaningen: 31-åringen lever som hemlös i en vecka

✔ Sovförsöket under en lastbil ✔ Den hemliga guldcontainern ✔ Kritiken mot hundägare

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.