TV-klipp och nyheter

POLITIK 2025-02-24 KL. 11:08

Alderin (C) om partiledaren: "En lite tunn ordförande"

Av Kristian Alm

– Det har nog varit en lite "tunn" ordförande, han har inte rosat marknaden precis.
Det säger Bengt Alderin, kretsordförande för Centerpartiet i Kungsbacka efter beskedet om att partiledaren Muhammed Demirok avgår.

Alderin (C) om partiledaren:
Muharrem Demirok avgår – Fredrik Hansson beklagar – Bengt Alderin är nöjd. Foto: Centerpartiet/Norra Haland

Muhammed Demirok har bara suttit knappt två år, men det har svajat rejält den senaste tiden, sedan framför allt ungdomsförbundet kritiserat stödet till Socialdemokraterna.

På måndagsmorgonen tillkännagav Demirok att han fått nog och lämnar partiledarskapet.

– Jag vill hitta vägar fram i det som förenar i stället för det som skiljer oss åt, sade Demirok och kritiserade konfrontationspolitik och populism.

Men han erkände att hans väg inte varit omstridd.

– Jag är inte beredd att en diskussion om mitt partiledarskap ska stå i vägen för en valframgång 2026.

Kungsbackacentern röstade inte för Demirok utan Daniel Bäckström som nu är vice ordförande. Men kommunalrådet Fredrik Hansson tycker ändå beslutet är tråkigt och oväntat.

– Rent generellt finns det ju en grundprincip att en ledare ska få prövas i ett val. Men det är ett tufft och utsatt uppdrag, och gör han bedömningen att han inte är rätt person respekterar jag det.

–På det stora hela tycker jag han gjort ett bra jobb.

Har du någon kandidat nu?

– Nej. Och jag vet inte om Daniel Bäckström kandiderar längre.

Kretsordförande för Centerpartiet i Kungsbacka Bengt Alderin är mer rakt på sak:

– Det har nog varit en lite "tunn" ordförande, Han har inte rosat marknaden precis. Här i Kungsbacka är vi ju i Allians, och gillar inte den här vänstersvängen där han uttryckt att han vill ha Magdalena som statsminister. Vi vill vara ett mittenparti och vågmästare.

Nu kommer Centerpartiet att kalla till en extrastämma för att utse en efterträdare.

Och kanske var det ett hopplöst uppdrag han tog på sig. Expressens politiske krönikör Viktor Barth-Kron skriver:

"Demirok ärvde ett parti där splittringen mellan självuppfattning och allmänhetens uppfattning var och är oöverbryggbar.

Enligt partiet självt är C ett borgerligt parti, faktiskt det enda borgerliga partiet i Sverige sedan de andra plötsligt gått och blivit nationalkonservativa.

Enligt väljarkåren är man ett förvisso liberalt men ändå rödgrönt småparti i mängden, för sin existens beroende av att svära trohet till Magdalena Andersson."

Läs mer:

Murre inte min kandidat



Pappans hus brann ner – Emma överväldigad av hjälpen
NYHETER 2025-02-24 KL. 11:45
Premium

Pappans hus brann ner – Emma överväldigad av hjälpen

"Alla har varit så otroligt hjälpsamma och snälla"

TV-klipp och nyheter

Sporthelgen i korthet
SPORT 2025-02-24 KL. 10:08
Premium

Sporthelgen i korthet

Belysningen dröjer – väg kan bli fortsatt mörk
NYHETER 2025-02-24 KL. 07:45
Premium

Belysningen dröjer – väg kan bli fortsatt mörk

"Behöver kombinera energibesparing med trafiksäkerheten"

Mattias Johansson i en stor intervju inför kvalet
BANDY 2025-02-22 KL. 19:00
Premium

Mattias Johansson i en stor intervju inför kvalet

✔ Motståndet ✔ Främste nyckelspelare ✔ Tänker inte spela profilen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-02-24 KL. 13:56
Beskedet: Klubben drar sig ur seriespelet
Premium | SPORT 2025-02-24 KL. 10:08
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Största rollen – Ninni blir superhjälte i ny musikal

Största rollen – Ninni blir superhjälte i ny musikal

I somras lämnade hon skolan. Nu är 22-åriga Ninni Falk redo att spela superhjälte i sin största roll hittills. Föreställningen kommer att spelas ett antal gånger i bland annat Kungsbacka under våren.