NYHETER 2022-08-29 KL. 12:40

Vattenläcka upptäckt - abonnenter utan vatten

Av Ronny Karlsson

En vattenläcka skapar problem för boende i Särö och Kullavik. Läckan är hittad, men det lär dröja ett par timmar innan problemet är åtgärdat.
– Jag gissar på att det tar ungefär fyra-fem timmar, säger Jesper Redenkvist, arbetsledare.

Vattenläcka upptäckt - abonnenter utan vatten
En vattenläcka påverkar boende i Särö och Kullavik. Foto: Pixabay.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det är Kungsbacka kommun som på sin hemsida berättar att abonnenter i Särö och Kullavik just nu drabbas av den vattenläcka som upptäcktes strax före lunch på måndagen. Läckan är hittad, i höjd med ett brobygge, och arbetet för att laga läckan är påbörjat.
– Det är en matningsledning som har sprungit läck. Det är en ganska stor ledning och en stor läcka, helt klart. Vi har börjat gräva för att ta oss ner till läckan, säger Jesper Redenkvist.
Antalat drabbade av vattenläckan är svårt att svara på, menar Redenkvist.
– Jag har inte koll på hur många som drabbats. Jag tror att vattentornet förser de flesta fortfarande, men om man bor längre upp så kan man vara drabbad eftersom att tornet inte orkar nå ut med vatten så långt.
Grävningen för att ta sig ner till läckan pågår i skrivande stund. Sedan ska läckan lagas.
– Jag gissar på att det tar ungefär fyra-fem timmar till. Vi gräver just nu och behöver bara kommer ner på ledningen och laga den, säger Jesper Redenkvist.


LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | ISHOCKEY 2026-01-29 KL. 09:56
Största förlusten på ett år
Premium | HANDBOLL 2026-01-29 KL. 09:10
EM-missen: Sverige brände semifinal

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Råkar du ha en stålbrynja eller medeltida soldatkläder i garderoben? Då är du välkommen till riddarbatalj i Frillesås i sommar. Bakom evenemanget står en dansk historiker som blev så fascinerad av riddarkulturen att han skaffade full rustning och lärde sig rida. – Folk förstår inte idag vad det innebar att vara en riddare!