Polispatrullen fattade misstanke om en moped som gick misstänkt snabbt. Nu misstänks en tonåring för olovlig körning.
Det var vid 20-tiden under torsdagskvällen som en polispatrull upptäckte mopedföraren i trakterna kring Ölmevalla. Han stoppades då man misstänkte att mopeden gick för snabbt.
– Mopeden togs med för vidare kontroller och ynglingen är misstänkt för olovlig körning, säger polisens presstalesperson Johan Håkansson.
Mopedföraren togs med av patrullen och lämnades hemma hos vårdnadshavare.
– Sådan här kan påverka möjligheten att till exempel ta körkort i framtiden. Det kan också vara så att föräldrarna har ett ansvar, säger Håkansson.
Frillesås BK gjorde säsongens första ispass
Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.


