Kungsbackamacken har drabbats av flera stölder den senaste tiden. Men det är inte vilka saker som helst som försvinner.
– De tar dekalerna som sitter på stationerna och så sätter de det på sina egna bilar och EPA-traktorer, säger Johanna Engström, stationsbefäl på Kungsbackapolisen.
Polisen har fått in tre anmälningar den senaste veckan från St1-macken på Varbergsvägen.
– De stjäl dekaler från macken och det är ett brott, egenmäktigt förfarande, säger stationsbefälet.
Det ska alltså röra sig om klistermärken med St1-loggan som personerna tar från exempelvis pumpar och sätter upp på sina fordon.
– St1-mackarna har problem med detta, det är en trend som går på något sätt.
Enligt polisen verkar det främst vara yngre personer som är på jakt efter dekalerna och polisen riktar en uppmaning till föräldrar i kommunen.
– Man ska ha koll på sina barn och deras fordon. Sitter det sådana dekaler på deras fordon är de tillgripna, de finns inte att köpa, säger Johanna Engström.
"Opinionsbildning sker hela tiden"
Ålder kan vara svårt att relatera till ibland. Men gör man det på rätt sätt så kan man känna sig ung länge. I alla fall så länge som veteranerna i Deep Purple och Rolling Stones inte bara släpper samlingsskivor utan faktiskt mycket bra ny musik.


