Männen blev osams – då hoppade en av dem ner från en balkong. Det slutade med ambulansfärd till sjukhus.
Vid 01.30, natten till söndagen, uppstod ett verbalt bråk i Kungsbacka. En man i 30-årsåldern befann sig på balkongen och började munhuggas med en man i 20-årsåldern nere på marken.
Den 30-årige mannen blev så arg så han hoppade ner från balkongen och det blev bråk med personskador.
Mannen i 30-årsåldern fördes med ambulans till sjukhus med skador som var allvarliga, enligt initiala uppgifter. Mannen i 20-årsåldern fick även han vissa skador.
Båda ska ha anmält varandra för misshandel och mannen i 20-årsåldern greps.
Efter att ha nyktrat till på polisstationen blev han förhörd och på söndagen anhölls han, misstänkt för grov misshandel, skriver Kungsbacka-Posten.
Ingen omplacering – ska återgå till samma tjänst
Allt fler väljer bort alkoholen. Men sommeliern Attia Franzén tyckte att något saknades bland de alkoholfria alternativen. Nu lanserar han Parispojken där drycker skapas för att passa till specifika maträtter och tilltugg. – Jag tror att många dricker mindre, men finare, säger Attia Franzén.


