Klik venligst
NYHETER 2026-01-20 KL. 08:39

Här är kedjan som ska öppna butik på Kungsmässan

Av Ronny Karlsson

En ny stor satsning görs på Kungsmässan under våren. Då flyttar nämligen en ny kedja in i lokaler på våning ett.

Här är kedjan som ska öppna butik på Kungsmässan
Kungsmässan öppnar året med att presentera en nyetablering. Foto: Pressbild

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det handlar om Panduro, som räknar med att ha sin premiär på Kungsmässan i maj.

– Vi är verkligen glada att nu kunna erbjuda våra besökare en stark aktör inom det kreativa DIY segmentet. Panduro kommer med sitt omfattande sortiment av pysselmaterial, DIY-produkter och kreativa verktyg bidra till att göra Kungsmässan till en ännu mer inspirerande och levande mötesplats för alla åldrar, säger Johanna Hammarberg, affärsansvarig på Kungsmässan, i ett pressmeddelande.

Butiken kommer att omfatta 220 kvadratmeter i ett centralt läge på plan 1 och öppnar under maj månad.

– Det känns inspirerande att få chansen att öppna en Pandurobutik i Kungsmässan. Vårt butikskoncept kommer att passa bra in i Kungsmässans redan starka butiksutbud. Vi ser mycket fram emot att erbjuda centrets kunder vårt kreativa, inspirerande sortiment och våra medarbetares kunskaper kring pyssel och skapande, säger Fredrik Johansson, retail manager på Panduro i ett pressmeddelande.



Klik venligst

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.