KULTUR & NÖJE 2020-08-05 KL. 09:17

Utspridd skördefest med öppna gårdar

Det blir ingen höstfest på torget i år. Istället bjuder Kungsbackas gårdar in besökare i skördetid. Lokala matproducenter, mathantverkare och en höstgata i stan väntar.

Utspridd skördefest med öppna gårdar
Ingen höstfest med lokala odlare på torget. Däremot öppet hus ute på gårdarna.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Som ersättning för en hyllning till skördetiden på Kungsbacka torg, den 12 september, får man som besökare istället åka ut till gårdarna. Det är utställarna som brukar vara med på höstfestens lokalproducerade matmarknad, som öppnar dörrarna för allmänheten.

– Skördetiden kan vi njuta av även i coronatider. Vi ställer inte in, utan ställer om till aktiviteter som kan genomföras på ett säkert sätt, säger Anna Frykman, besöksnäringsutvecklare på Kungsbacka kommun. Kungsbacka kommun, som brukar stå bakom höstfesten, arrangerar nu Skördetid tillsammans med gårdarna och med stöd av Region Halland.

Fler utställare välkomna


Det blir alltså skörda ute på gårdarna, i gårdsbutiker, på besöksmål, caféer, bagerier och restauranger. Och fler producerande gårdar är välkomna att delta.

– Det vore roligt. Det är bara att höra av sig till mig i så fall, säger Anna Frykman.

 

Höstgata


Sommargatan i innerstadens Norra torggatan, lämnar sitt flower power-tema till förmån för skördetid. Det blir en snart en höstgata.
Flera restauranger, caféer och butiker kommer att erbjuda lokalproducerat på menyn som en hyllning till pepparroten.

Kungsbacka kommun skriver att de tillsammans sina samarbetspartners följer Folkhälsomyndighetens rekommendationer, och ber besökarna att göra samma sak, samt visa hänsyn.

12 september klockan 11-17 har gårdarna öppet för besökare.

Alfred överlevde kylan i vrakets mast
KULTUR & NÖJE 2025-07-01 KL. 20:45
Premium

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Carl-Magnus Stolt berättar den dramatiska historien om Maconas förlisning

Åsasonen byter klubb i Tyskland
FOTBOLL 2025-07-01 KL. 13:26
Premium

Åsasonen byter klubb i Tyskland

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-07-03 KL. 10:55
Sporten i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.