KULTUR & NÖJE 2022-05-16 KL. 18:00

Gård i Frillesås mest klickad

Av Christina Nordwall

Frillesås prästgård blev mest klickad under vecka 18. Gården har en areal på 1,67 hektar vilket ger möjlighet till egen djurhållning och odling.

Gård i Frillesås mest klickad
KLICKAD. Frillesås prästgård blev mest klickad under vecka 18. Foto: Skogsbyrån Sjuhärad

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Gården på Frillesåsvägen driver för närvarande inte något jordbruk, den ligger högt och naturskönt i Löftaåns dalgång omgiven av ekskog och öppna marker. Bostadshuset är, enligt Skogsbyrån Sjuhärad som förmedlar objektet, i behov av renovering. Det finns kommunalt VA, bergvärme och fiber samt en äldre ladugård på fastigheten.
Bostadshuset är uppfört 1949 i ett och ett halvt plan med källare. Det finns sex rum och kök, boarean är 148 kvadratmeter och en biarea på 110 kvadratmeter.
Utgångspriset är 3 100 000 kronor.


Till fastigheten hör en ladugård.



Gården har en areal på 1,67 hektar.


Över 30 år med hästarna vid Tjolöholms slott
FAMILJ 2025-11-20 KL. 21:00
Premium

Över 30 år med hästarna vid Tjolöholms slott

Ingemar och Elsa Vendelstrand kör häst och vagn på Tjolöholms julmarknad

TV-klipp och nyheter

Här är årets medarbetare i Kungsbacka
2025-11-20 KL. 20:00
Premium

Här är årets medarbetare i Kungsbacka

Sportchefens svar om nyckeltrion
FOTBOLL 2025-11-19 KL. 19:24
Premium

Sportchefens svar om nyckeltrion

Profilen blir ny sportchef i Tölö
FOTBOLL 2025-11-19 KL. 16:15
Premium

Profilen blir ny sportchef i Tölö

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Allt fler väljer bort alkoholen. Men sommeliern Attia Franzén tyckte att något saknades bland de alkoholfria alternativen. Nu lanserar han Parispojken där drycker skapas för att passa till specifika maträtter och tilltugg. – Jag tror att många dricker mindre, men finare, säger Attia Franzén.