JOBB & PENGAR 2022-05-03 KL. 11:50

Bäst på trim och klipp

Av Kristian Alm

– Det var nervöst! Vi var lite ringrostiga efter pandemin.
Hundfrisörerna Jennie Zaar och Amanda Bernhed Uhlén pustar ut efter helgens internationella tävling. Nu laddar de för VM i september.

Bäst på trim och klipp
Nöjda. Landslagsuttagna Jennie Zaar och Amanda Bernhed Uhlén med hundarna Woopie och Bonnie. Foto: Kristian Alm

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Vi träffas i Jennies salong Tassarnas trim där också Amanda arbetar. Även för den hundvane är det en helt ny värld som öppnar sig när de berättar om helgen i Munkedal.
– Man tävlar i fyra klasser: handstripping, spaniel/setter, pudel och pure breed.
Handstripping?
– Ja, då handlar det om strävhåriga hundar där man plockar håret med fingrarna. En del andra andra nationer klipper också, men då blir ju pälsen mjuk och gulaktig, inte vatten och smutsavvisande som den ska vara!
Det är ingen tvekan om vad Jennie Zaar tycker om det.
Spaniel/setter är vad det låter, och där får man både klippa och plocka, pudlar är en egen klass där olika storlek och frisyr får olika mycket tid för den tävlande, och pure breed är för övriga renrasiga hundar.
Men sen är de olika frisörgrenarna dessutom indelade i nivåer beroende på erfarenhet: beginners, open, och champion.
Jennie och Amanda som båda är erfarna hundfrisörer och tävlar i champion i handstripping (open i pudel och pure breed), hade med sig två hundar var, och var lika framgångsrika: varsin oplacerad hund, och varsin andraplats.
– Vi är jättenöjda, där var många erfarna frisörer, bland annat halva polska och nederländska landslaget. Det var faktiskt nervöst, vi var lite ringrostiga, berättar Jennie.
– Och våra hundar var jätteduktiga, de är ju födda under pandemin och har aldrig varit med om ett sånt här spektakel förut, säger Amanda.


Puss på dig matte! Bonnie är nöjd med frisyren som Jennie Zaar valt.


Tävlingarna har legat nere under pandemin, men i september är det dags för VM igen. Och då är Jennie och Amanda två av fyra uttagna frisörer som får åka till Belgien.
– Det blir spännande! Jag ska tävla i handstripping och Amanda i pure breed.
Det lär bli många träningstimmar på salongen i sommar...


Sprej håller Woopies lockar på plats.






Så slutade det efter att Patrik gifte sig i tv-programmet
KULTUR & NÖJE 2025-11-27 KL. 21:15
Premium

Så slutade det efter att Patrik gifte sig i tv-programmet

"Tycker de fångat våran resa ganska bra"

TV-klipp och nyheter

Många nya boenden krävs för att lösa ny kärnkraft
2025-11-27 KL. 19:00
Premium

Många nya boenden krävs för att lösa ny kärnkraft

Vattenfall vill samarbeta med Kungsbacka

Portad från Systembolaget – bröt mot förbudet
NYHETER 2025-11-27 KL. 07:15
Premium

Portad från Systembolaget – bröt mot förbudet

Mannen döms även för vapenbrott och förolämpning

Efter prostatacancer – Johnny deltar i Mustaschkampen
NYHETER 2025-11-26 KL. 21:00
Premium

Efter prostatacancer – Johnny deltar i Mustaschkampen

Vanligaste cancerformen – vill ha screening och forskningspengar

34 år, 24 länder och kärleken – Erling om livet bakom ratten
FAMILJ 2025-11-26 KL. 20:00
Premium

34 år, 24 länder och kärleken – Erling om livet bakom ratten

”Aldrig ångrat att jag började köra buss”

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från ångest till att inspirera tusentals – Nathalies resa

Från ångest till att inspirera tusentals – Nathalies resa

Nathalie Steffner, 33, hade det många drömmer om. Villa, familj och företag. Utifrån såg livet nästintill perfekt ut, men inuti var det tomt och ångesten var stor. Var det här verkligen så livet skulle bli? Nej, inte för Nathalie. – Det har varit en resa, säger Nathalie som idag är en av Sveriges mest uppskattade mentala coacher.