Arvid Söderblom stängde igen kassen en vinter i Kungsbacka ishall. Det var startskottet på en raketkarriären.
Nu är målvakten klar för vårens VM-trupp.
Ishockey. Det var under Hanhals Kings främsta säsong i närtid som Arvid Söderblom stod i holken och keepern var i långa stunder omutlig. Efter ett år i Hanhalströjan stack han till allsvenska Tingsryd,
det blev en säsong i allsvenskan, sedan väntade Skellefteå AIK i SHL. Väl i svensk hockeys finrum blev det ytterligare bara en säsong innan målvakten stack över till Nordamerika. Minst sagt en raketkarriär.
I Chicago Blackhawks organisation har 26-åringen nyligen avslutat sin femte vinter.
På de tre tre senaste säsongerna har det blivit närmare 100 NHL-matcher totalt.
Nu är fem NHL-spelare klara för VM i Schweiz. En av dem är just Arvid Söderblom. De andra som ska kampera ihop med förbundskaptenen Sam Hallam är Albert Johansson, Oliver Ekman Larsson, Simon Holmström och Emil Heineman.
VM startar den 15 maj och i Tre Kronors grupp återfinns Kanada, Tjeckien, Slovakien, Slovenien, Danmark, och Norge.
Reportage: Plötsligt kom samtliga NHL-klubbar till Kungsbacka
Läs mer: Stor avskedsintervju med Aranästränaren
Lyssna på NH:s sportpodd Avbytarbänken på Spotify här.
Lyssna på NH:s sportpodd Avbytarbänken genom appen Podcaster här.
"Vi får väl se om det blir kaos eller om det inte kommer någon"
"Fantastiskt, men också ansvarsfullt"
✔ Därför återvände han ✔ Intresset från andra klubbar ✔ Förväntningarna
I den nya ungdomsromanen berättas hela historien genom sms och illustrationer
✔ Piken mot lokalrivalen ✔ "Fick smaka lite" ✔ Att vara en fossil
✔ Nyckelrollen ✔ Tuffa fjolåret ✔ Nybygget
När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.







