ISHOCKEY 2026-04-30 KL. 14:00

Förre Hanhalsmålvakten klar för VM-truppen

Av Christian Johansson

Arvid Söderblom stängde igen kassen en vinter i Kungsbacka ishall. Det var startskottet på en raketkarriären.
Nu är målvakten klar för vårens VM-trupp.

Förre Hanhalsmålvakten klar för VM-truppen
Arvid Söderblom under Mikael Sandbergs vingar förra sommaren. Arkivfoto: Olle Carles

Ishockey. Det var under Hanhals Kings främsta säsong i närtid som Arvid Söderblom stod i holken och keepern var i långa stunder omutlig. Efter ett år i Hanhalströjan stack han till allsvenska Tingsryd,

det blev en säsong i allsvenskan, sedan väntade Skellefteå AIK i SHL. Väl i svensk hockeys finrum blev det ytterligare bara en säsong innan målvakten stack över till Nordamerika. Minst sagt en raketkarriär.

I Chicago Blackhawks organisation har 26-åringen nyligen avslutat sin femte vinter.

På de tre tre senaste säsongerna har det blivit närmare 100 NHL-matcher totalt.

Nu är fem NHL-spelare klara för VM i Schweiz. En av dem är just Arvid Söderblom. De andra som ska kampera ihop med förbundskaptenen Sam Hallam är Albert Johansson, Oliver Ekman Larsson, Simon Holmström och Emil Heineman.

VM startar den 15 maj och i Tre Kronors grupp återfinns Kanada, Tjeckien, Slovakien, Slovenien, Danmark, och Norge.

Reportage: Plötsligt kom samtliga NHL-klubbar till Kungsbacka

Läs mer: Stor avskedsintervju med Aranästränaren

Lyssna på NH:s sportpodd Avbytarbänken på Spotify här.

Lyssna på NH:s sportpodd Avbytarbänken genom appen Podcaster här.



Karriären kan vara över efter oväntade skadan
FOTBOLL 2026-06-15 KL. 18:00
Premium

Karriären kan vara över efter oväntade skadan

✔ Tankarna kring en comeback ✔ Duellen mot profilen ✔ Mötet med knäoraklet

Sporthelgen i korthet
FOTBOLL 2026-06-15 KL. 10:57
Premium

Sporthelgen i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-06-15 KL. 16:00
10 år sedan: Skumdisko och hundkalas
Premium | SPORT 2026-06-15 KL. 13:30
Talangerna är redo för EM: "Spännande"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.