HANDBOLL 2022-06-21 KL. 16:00

"Tunnare än vi hoppats på vid det här laget"

Av Eric Andersson

Arbetet med att sätta ihop en slagkraftig trupp till nästa säsong går trögt för HK Aranäs. Med ganska exakt två månader kvar till premiären av Svenska Cupen finns det fortfarande hål att fylla.
– Truppen är tunnare än vad vi hade hoppats på vid det här laget. Samtidigt ger det våra egna spelare som kommer underifrån en enorm möjlighet att utvecklas, säger Johan Falk, klubbchef i HK Aranäs.


Johan Falk, klubbchef i HK Aranäs. Foto: John Skoglund

HANDBOLL. HK Aranäs kommer från sin bästa säsong någonsin på damsidan som bekant slutade med en kvalförlust mot BK Heid. Men inför nästa säsong har det hittills varit relativt tyst kring HK Aranäs. Hemvändande Lovis Jansson och mittsexan Bella Persson hämtades in tidigt, men luckorna som Amina Jasarevic och Nathalie Söhrman lämnat efter sig har ännu inte fyllts. I dagsläget består lagets niometersuppsättning av blott fyra seniorspelare – Anna Heed, Louise Karlefeldt, Nova Hallén och Tilda Palm.

– Det är klart att truppen är tunnare än vad vi hade hoppats på vid det här laget. Men det är svårare att attrahera spelare så länge vi ligger i allsvenskan. Om vi hade tagit klivet upp hade en större marknad öppnat sig. Samtidigt ger det våra egna spelare som kommer upp underifrån en enorm möjlighet att utvecklas när truppen ser ut som den gör, säger Johan Falk.

Trots att ett avancemang till SHE hade inneburit högre attraktionskraft, är det inget krav från klubbens håll att det är uppflyttning som gäller.

– Det finns ingen stress över att det ska gå fort. Steget upp till SHE ska vi ta när vi är redo att göra det. Föreningen tror stenhårt på det Rustan gör i form av träningsupplägg och utveckling av spelare. Det finns inget krav från föreningens håll att vi ska gå upp redan nästa år, säger Johan Falk och fortsätter:

– Ser man till individuell utveckling tror jag de flesta spelarna hade velat vara hos oss. Skulle man ställa frågan till varje spelare om de utvecklats under förra säsongen tror jag samtliga hade svarat ja.

Men ni letar fortfarande spelare?
– Fönstret för att värva spelare är öppet till 15 februari och vi har fortfarande möten varje vecka där vi ser över vad vi har och vad som finns, säger Johan Falk.


Lång väntan på drömmen för Charlotte och Erik
KULTUR & NÖJE 2026-01-29 KL. 20:45
Premium

Lång väntan på drömmen för Charlotte och Erik

"Vi har hittat rätt, det är så roligt att gå till jobbet"

TV-klipp och nyheter

Största förlusten på ett år
ISHOCKEY 2026-01-29 KL. 09:56
Premium

Största förlusten på ett år

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Råkar du ha en stålbrynja eller medeltida soldatkläder i garderoben? Då är du välkommen till riddarbatalj i Frillesås i sommar. Bakom evenemanget står en dansk historiker som blev så fascinerad av riddarkulturen att han skaffade full rustning och lärde sig rida. – Folk förstår inte idag vad det innebar att vara en riddare!