För inte länge sen kunde vi läsa om att det har lämnats in ett förslag om att anlägga ytterligare en hundrastgård i Kungsbacka, vilket skulle öka antalet hundrastgårdar med 100 procent. Det vill säga, öka antalet till totalt två.
Idag finns en enda hundrastgård i Kungsbacka. På kommunens hemsida kan man läsa ordningsreglerna för hundrastgården, som bland annat lyder:
- Du kan inte reservera rastgården.
- Visa hänsyn till hundar och människor.
- Alla får vara i rastgården men fråga gärna innan du släpper in din hund.
Lite tvetydligt. Alla får vara där, men fråga om du får vara där, men du får inte reservera den och ha den för dig själv, men du ska visa hänsyn till andra människor och hundar som redan är där.
Flera gånger har det nu hänt att jag har blivit avvisad med min hund, lustigt nog av samma dam som uppenbarligen inte känner sig ha kontroll på sin hund men som anser sig ha varit först på plats i hundrastgården och äger då ensamrätt till hundrastgården. För att inte riskera att vara dum och dålig, har min hund och jag valt att inte gå in och tipsa denna person om att det finns kurser att gå för att få kontroll på sin hund. I stället väljer vi att gå någon annanstans - men då kopplad.
Kan kommunen vara så fantastiskt snäll och snarast klubba igenom förslaget om ytterligare en hundrastgård (minst), så att osäkra hundägda (medvetet stavfel) kan känna sig trygga när de tillåtet eller inte tillåtet reserverar eller inte reserverar hundrastgården?
Hundägare
"Det här är gamla värderingar som vi behöver hjälpas åt att ändra på"
Nu föreläser hon för att stoppa mobbning på arbetsplatser
Anna Sköldberg lirade i två decennium för moderklubben
Det hade varit en dröm sedan hon var barn. Men utlandstjänstgöringen blev en mardröm med sexuella trakasserier och mobbning i hennes närmaste grupp. Nu delar Emilia Åhfelt med sig av sina erfarenheter, bland annat vid föreläsningar inom Försvaret. – I början grät jag på scenen varje gång jag föreläste. Men min livsuppgift är att sprida kunskapen om sextrakasserier och mobbning vidare, säger hon.




