För inte länge sen kunde vi läsa om att det har lämnats in ett förslag om att anlägga ytterligare en hundrastgård i Kungsbacka, vilket skulle öka antalet hundrastgårdar med 100 procent. Det vill säga, öka antalet till totalt två.
Idag finns en enda hundrastgård i Kungsbacka. På kommunens hemsida kan man läsa ordningsreglerna för hundrastgården, som bland annat lyder:
- Du kan inte reservera rastgården.
- Visa hänsyn till hundar och människor.
- Alla får vara i rastgården men fråga gärna innan du släpper in din hund.
Lite tvetydligt. Alla får vara där, men fråga om du får vara där, men du får inte reservera den och ha den för dig själv, men du ska visa hänsyn till andra människor och hundar som redan är där.
Flera gånger har det nu hänt att jag har blivit avvisad med min hund, lustigt nog av samma dam som uppenbarligen inte känner sig ha kontroll på sin hund men som anser sig ha varit först på plats i hundrastgården och äger då ensamrätt till hundrastgården. För att inte riskera att vara dum och dålig, har min hund och jag valt att inte gå in och tipsa denna person om att det finns kurser att gå för att få kontroll på sin hund. I stället väljer vi att gå någon annanstans - men då kopplad.
Kan kommunen vara så fantastiskt snäll och snarast klubba igenom förslaget om ytterligare en hundrastgård (minst), så att osäkra hundägda (medvetet stavfel) kan känna sig trygga när de tillåtet eller inte tillåtet reserverar eller inte reserverar hundrastgården?
Hundägare
Chilisåser ger maten ett lyft
Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.



