DEBATT 2025-11-29 KL. 15:00

Debatt: Kungsbacka behöver sina träd

Debatt: Kungsbacka behöver sina träd
Det behövs gröna ytor, skriver debattören. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Bredda inte Varlavägen! Priset blir för högt. Staden blir gråare. Det behövs mer gröna ytor. Inte mindre.

Moderaterna, Centerpartiet, Liberalerna och Kristdemokraterna är överens om breddningen. Men ett genomförande skulle kunna motverka syftet genom att riskera ökad, så kallad inducerad, trafik. Miljöpartiet tycker 25 miljoner kronor som allianspartierna budgeterat för en bredare Varlaväg är bättre att använda till cykelvägar och investeringar som underlättar för kollektivtrafiken.

Trafiken är ibland tät på Varlavägen som leder ut till motorvägen. Men kommunens egen trafikanalys som tagits fram som underlag till den kommande fördjupade översiktsplanen visar att Varlavägen idag har en god framkomlighet under maxtimmen på eftermiddagar!

Varlavägens trädallé består av över hundra träd som troligen kommer att offras om vägen breddas. En trädallé är en unik miljö med ett lagskydd enligt miljöbalken. Träd bidrar till livsviktiga ekosystemtjänster och alléer bildar gröna stråk för fladdermöss, fåglar och insekter.

De träd som så småningom kommer att planteras för att ersätta några av de offrade kommer att vara betydligt mindre. Unga träd är inte den gröna livsmiljö för djuren som fullvuxna träd är. Det myller av liv som finns i träd i en trädallé kommer att offras.

Vi behöver följa 3-30-300-principen för hur mycket grönska som behövs i staden. Det betyder:

- Alla ska kunna se minst tre träd från sin bostad, skola eller arbetsplats.

- 30 procent av stadsdelens yta bör skuggas av trädkronor.

- Alla invånare ska ha högst 300 meter till ett grönområde.

Inte heller vi människor mår väl i en stenöken. Vi behöver gröna ytor som svalkar. Vi behöver våra träd!

Elisabeth Sahlsten

Miljöpartiet Kungsbacka



Aranäsprofilen om att vända hem till Sverige
HANDBOLL 2026-08-14 KL. 20:00
Premium

Aranäsprofilen om att vända hem till Sverige

✔ Kontakten med moderklubben ✔ Fiaskot i Danmark ✔ Varför det blev Blekinge

TV-klipp och nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-08-14 KL. 16:30
Flera anmälningar om falska biljetter
Premium | NYHETER 2026-08-14 KL. 13:15
Nu blir röstkorten digitala

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.