DEBATT 2024-09-29 KL. 11:00

Debatt: Konsten att komma överens med älgen

Debatt: Konsten att komma överens med älgen
Johan Asp är en av de debattörer som skriver om älgar.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Höstens intåg innebär högsäsong i skogen. Utöver ivriga svampplockare ger sig en kvarts miljon jägare snart ut i skog och mark för älgjakten.

I Halland fälldes förra året 555 älgar. Att få tillgång till klimatsmart älgkött är viktigt för många familjer, men sedan älgens stora comeback i slutet av sjuttiotalet har jakten också varit det främsta verktyget för att begränsa älgens betesskador.

Älg och annat klövvilt utgör nämligen en stor utmaning för svenska skogsägare när de bryter av och äter toppskotten på unga tallar och lövträd. Dessutom skadas träden av barkgnag och fejning – när djuren skrubbar hornen mot träden för att markera revir eller avlägsna gammal hud.

Varje år handlar det om miljardbelopp som går förlorade för svenska skogsägare. Samtidigt är älgpopulationen på tillbakagång och jakten räcker inte som lösning på problemet. Därför vill vi uppmana dig som skogsägare att bidra till att vilt och skog bättre ska kunna samexistera.

• Öka mängden bärris

Älg och annat klövvilt älskar blåbär- och lingonris, men dessa missgynnas i täta granskogar. Gynna bärriset genom att glesa ut i barrskogen så solljus når ner till markvegetationen.

• Låt lövträd ta plats

Längs skogsbilvägar, i bryn och andra kantzoner kan lövträd som rönn, asp, sälg och ek ges utrymme. Låt redan betade tallar och lövträd stå kvar vid röjning. Då ökar du mängden foder i landskapet och bidrar till mer mångfald i skogen.

• Lämna rishögar med löv och tall vid slutavverkning

Om grenar och toppar lämnas kvar i skogen kommer älgen till ett färdigdukat bord. Lägg granriset underst och löv och talltoppar överst, så kommer viltet åt det även vid en snörik vinter.

• Öka föryngringen av tall

Om vi tillsammans ökar mängden tall i landskapet blir betestrycket på våra planterade tallungskogar lägre totalt sett. Har du stora problem med viltbete kan det vara bra att föryngra tallen naturligt, med hjälp av fröträd, eftersom det ofta ger mängder av tallplantor.

• Få kontroll på det totala betestrycket

Ofta får älgen skulden för skogsskadorna. Samtidigt visar forskning att älgen äter mer tall när hjortarna blir fler, eftersom dov- och kronhjort konkurrerar med älgen om maten. För att begränsa skadorna behöver du därför ha koll på alla klövviltarter på fastigheten.

Om vi skogsägare tänker in viltet i vår skogsskötsel är mycket vunnet. Då kan vi minska betesskadorna, öka den biologiska mångfalden och skapa härliga skogar för alla att vistas i – för både människa och klövvilt.

Karin Fällman Lillqvist, hållbarhetschef Skogssällskapet

Johan Asp, viltexpert Skogssällskapet



TV-klipp och nyheter

Vallöftet: Bidragen till föreningar ska fördubblas
2026-05-08 KL. 18:00
Premium

Vallöftet: Bidragen till föreningar ska fördubblas

"Många idrottsföreningar i Kungsbacka går på knäna"

Två A-traktorer frontalkrockade
NYHETER 2026-05-07 KL. 21:32
Premium

Två A-traktorer frontalkrockade

Full fart framåt – Alfred och Alina släpper första låten
KULTUR & NÖJE 2026-05-07 KL. 21:00
Premium

Full fart framåt – Alfred och Alina släpper första låten

Duon spelade in sången på annorlunda plats

Krav på tidig utbildning om utsatthet på nätet
NYHETER 2026-05-07 KL. 19:00
Premium

Krav på tidig utbildning om utsatthet på nätet

"När vi började med det här var det ingen som ville prata om det"

NH betygsätter spelarna i herrlaget
HANDBOLL 2026-05-07 KL. 18:00
Premium

NH betygsätter spelarna i herrlaget

✔ Han underkänns ✔ En får toppbetyg ✔ "En supertalang"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-05-08 KL. 14:00
Chansningen med flygbiljetterna gick hem

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.