DEBATT 2025-04-22 KL. 10:00

Debatt: Fy för Kungsbacka kommun

Debatt: Fy för Kungsbacka kommun
Insändarskribenten skriver att de flyttas runt som pjäser på ett schackbräde. Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Efter att ha varit anställd i kommunen i över 25 år och hela denna tid fått höra att vi ska jobba solidariskt och att ställa upp när det krisar är inte bara en självklarhet, utan mer eller mindre en skyldighet. Åt ena hållet, och det hållet gynnar inte oss på golvet. När vi behöver hjälp av chefer, HR eller liknande tar det till 99 procent stopp.

Var finns solidariteten och krishjälpen då? ”Håll käft och jobba” är något som blivit förmedlat många gånger, fast pedagogiskt inlindat i bomull. Vi flyttas runt som pjäser på ett schackbräde eller hamnar mellan stolarna när våra kroppar är trötta, slitna och vi inte orkar mer.

Det gamla uttrycket ”sparka neråt och slicka uppåt” borde vara kommunens slogan, för det är precis vad som sker.

Trött, sliten och besviken



Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård
NYHETER 2026-04-12 KL. 17:45
Premium

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Familjen tänker sälja trädhuset som Husdrömmar fick följa

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-04-13 KL. 10:22
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Trädhuset i Onsala blev rikskänt i programmet Husdrömmar och fick kommunens arkitekturpris. Men efter bara tre år har snickaren Torkel Haraldsson nya hisnande planer: att bygga upp en 1700-talsgård, återskapa betesmarkerna och starta en vingård med 5 000 plantor.