DEBATT 2020-07-16 KL. 11:55

Debatt: Forsberg har rätt till sin fallskärm

Debatt: Forsberg har rätt till sin fallskärm

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Ett avtal är ett avtal. Flera anonyma röster har höjts i massmedia om att neka Forsberg den fallskärm han har rätt till.


För det första: har man någon heder i kroppen så bryter man inte ett ingånget avtal. Man kan heller inte retroaktivt lägga till en klausul utan att förhandla detta med avtalsparten.


För det andra: Forsberg har mer än väl sonat sitt brott genom ett ”saftigt” strafföreläggande samt själv sagt upp sig från sitt arbete. Skall han därutöver straffas med ytterligare ”böter” på ca en miljon kronor (eller vad nu fallskärmen är värd)?


Jag hoppas politikerna i stadshuset är så pass rakryggade att de fullföljer avtalet och utlöser fallskärmen för Forsberg.


Torsten Atterbom

Läs också:

Forsberg begär ut sin fallskärm

Debatt: kommunen bör bestrida fallskärm

Debatt: Höj straffet för sexköp

Kungsbackas högste politiker köpte sex – avgår



Alfred överlevde kylan i vrakets mast
KULTUR & NÖJE 2025-07-01 KL. 20:45
Premium

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Carl-Magnus Stolt berättar den dramatiska historien om Maconas förlisning

Åsasonen byter klubb i Tyskland
FOTBOLL 2025-07-01 KL. 13:26
Premium

Åsasonen byter klubb i Tyskland

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-07-03 KL. 10:54
Sporten i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.