DEBATT 2025-05-16 KL. 10:00

Debatt: Byt fokus – fler arbetsplatser behövs i kommunen

Debatt: Byt fokus – fler arbetsplatser behövs i kommunen
Fler arbetsplatser behövs i kommunen. Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Kungsbacka kommuns många experter har under åren arbetat fram en mängd byggnadsplaner och bestämt vilka orter och områden som skall bebyggas.

Villor, parhus, bostadsrätter i markplan och höga hus beskrivs. Belägenheterna är inte huggna i sten, men svåra att ändra, för byggare. Nu ”lanseras” bilkvarteret på Inlag. Många dyra lägenheter blir det. Företagen där förvisas. Men vi vet att näringslivsfrågorna inte står högt i kurs.

Storbolag i byggbranchen gör som bonden, sår sina få frön i den bästa jorden. Västkusten är intressant att bygga i och flytta till. Bemedlade 35-55 åringar med lönsamma arbeten blir den vanligaste husköparen. Storbolagen i byggbranchen har inget socialt ansvar, det är lönsamheten som räknas. Priser sätts efter ”vad marknaden” tål.

Välståndet i näringslivet förutsätts kunna föda den växande befolkningen. Många villalån skall räntas, alla huskostnader stiger i pris. Befolkningen åldras.

Om 20 år när huvudparten av befolkningen i kommunen är i 55-75-årsåldern blir det många hus som behöver säljas. Kan man förutsätta att villan har stigit minst 100 procent? Det är dyrt att bo kvar, med alla stigande huskostnader och med usel pension. Det blir mängder av medborgare som vill ha plats i äldreboende, trygghetsboende eller hyreslägenhet.

Det är dax att byta fokus, från att skaffa flera medborgare till kommunen, till att skaffa fram flera företag och arbetsplatser. Många vill gärna att kommunen kunde utmärka sig som en servicemedveten, företagarvänlig part i näringslivet.

Sven Gustavson

Läs även:

Debatt: Därför har kommunen dragit ner på gräsklippning

Debatt: Myrpulver bra lösning



Två miljoner föreslås till öppna förskolan i Kungsbacka
NYHETER 2025-11-26 KL. 12:15
Premium

Två miljoner föreslås till öppna förskolan i Kungsbacka

Mer pedagogiskt innehåll och nya öppettider planeras

TV-klipp och nyheter

Skarva inte nu: Vad sitter i tallens topp?
2025-11-26 KL. 12:45
Premium

Skarva inte nu: Vad sitter i tallens topp?

Efter konkursen – Christer tar över restaurangen
NYHETER 2025-11-25 KL. 19:00
Premium

Efter konkursen – Christer tar över restaurangen

Ska locka med italiensk mat och events

Nya satsningar ska leda till säkrare utryckningar
NYHETER 2025-11-25 KL. 11:20

Nya satsningar ska leda till säkrare utryckningar

Stort mörkertal när det gäller hot och våld mot ambulanspersonal

Från ångest till att inspirera tusentals – Nathalies resa
NYHETER 2025-11-24 KL. 20:15
Premium

Från ångest till att inspirera tusentals – Nathalies resa

Släpper boken: "Vägen hem till ditt hjärta"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-11-26 KL. 10:22
Skarpskytten har tagit en paus

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från ångest till att inspirera tusentals – Nathalies resa

Från ångest till att inspirera tusentals – Nathalies resa

Nathalie Steffner, 33, hade det många drömmer om. Villa, familj och företag. Utifrån såg livet nästintill perfekt ut, men inuti var det tomt och ångesten var stor. Var det här verkligen så livet skulle bli? Nej, inte för Nathalie. – Det har varit en resa, säger Nathalie som idag är en av Sveriges mest uppskattade mentala coacher.