DEBATT 2025-05-16 KL. 10:00

Debatt: Byt fokus – fler arbetsplatser behövs i kommunen

Debatt: Byt fokus – fler arbetsplatser behövs i kommunen
Fler arbetsplatser behövs i kommunen. Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Kungsbacka kommuns många experter har under åren arbetat fram en mängd byggnadsplaner och bestämt vilka orter och områden som skall bebyggas.

Villor, parhus, bostadsrätter i markplan och höga hus beskrivs. Belägenheterna är inte huggna i sten, men svåra att ändra, för byggare. Nu ”lanseras” bilkvarteret på Inlag. Många dyra lägenheter blir det. Företagen där förvisas. Men vi vet att näringslivsfrågorna inte står högt i kurs.

Storbolag i byggbranchen gör som bonden, sår sina få frön i den bästa jorden. Västkusten är intressant att bygga i och flytta till. Bemedlade 35-55 åringar med lönsamma arbeten blir den vanligaste husköparen. Storbolagen i byggbranchen har inget socialt ansvar, det är lönsamheten som räknas. Priser sätts efter ”vad marknaden” tål.

Välståndet i näringslivet förutsätts kunna föda den växande befolkningen. Många villalån skall räntas, alla huskostnader stiger i pris. Befolkningen åldras.

Om 20 år när huvudparten av befolkningen i kommunen är i 55-75-årsåldern blir det många hus som behöver säljas. Kan man förutsätta att villan har stigit minst 100 procent? Det är dyrt att bo kvar, med alla stigande huskostnader och med usel pension. Det blir mängder av medborgare som vill ha plats i äldreboende, trygghetsboende eller hyreslägenhet.

Det är dax att byta fokus, från att skaffa flera medborgare till kommunen, till att skaffa fram flera företag och arbetsplatser. Många vill gärna att kommunen kunde utmärka sig som en servicemedveten, företagarvänlig part i näringslivet.

Sven Gustavson

Läs även:

Debatt: Därför har kommunen dragit ner på gräsklippning

Debatt: Myrpulver bra lösning



TV-klipp och nyheter

50 nya svenskar välkomnades på torget
2026-06-06 KL. 15:00
Premium

50 nya svenskar välkomnades på torget

Jessica Andersson om 20 år med Diggiloo
2026-06-06 KL. 09:00
Premium

Jessica Andersson om 20 år med Diggiloo

Turnélivet med Diggiloo-gänget • Mamma Mia! The Party • Havsutsikten i Gottskär

Krönika: En oväntad vänskap
2026-06-06 KL. 12:30
Premium

Krönika: En oväntad vänskap

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | KRÖNIKOR 2026-06-06 KL. 12:30
Krönika: En oväntad vänskap

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.