Kungsbacka kommuns många experter har under åren arbetat fram en mängd byggnadsplaner och bestämt vilka orter och områden som skall bebyggas.
Villor, parhus, bostadsrätter i markplan och höga hus beskrivs. Belägenheterna är inte huggna i sten, men svåra att ändra, för byggare. Nu ”lanseras” bilkvarteret på Inlag. Många dyra lägenheter blir det. Företagen där förvisas. Men vi vet att näringslivsfrågorna inte står högt i kurs.
Storbolag i byggbranchen gör som bonden, sår sina få frön i den bästa jorden. Västkusten är intressant att bygga i och flytta till. Bemedlade 35-55 åringar med lönsamma arbeten blir den vanligaste husköparen. Storbolagen i byggbranchen har inget socialt ansvar, det är lönsamheten som räknas. Priser sätts efter ”vad marknaden” tål.
Välståndet i näringslivet förutsätts kunna föda den växande befolkningen. Många villalån skall räntas, alla huskostnader stiger i pris. Befolkningen åldras.
Om 20 år när huvudparten av befolkningen i kommunen är i 55-75-årsåldern blir det många hus som behöver säljas. Kan man förutsätta att villan har stigit minst 100 procent? Det är dyrt att bo kvar, med alla stigande huskostnader och med usel pension. Det blir mängder av medborgare som vill ha plats i äldreboende, trygghetsboende eller hyreslägenhet.
Det är dax att byta fokus, från att skaffa flera medborgare till kommunen, till att skaffa fram flera företag och arbetsplatser. Många vill gärna att kommunen kunde utmärka sig som en servicemedveten, företagarvänlig part i näringslivet.
Sven Gustavson
Läs även:
Debatt: Därför har kommunen dragit ner på gräsklippning
Bomben i Kolla – nu startar rättegången
✔ Betygsätter starten ✔ Klubbytet ✔ Blyga målsättningen
Nya e-tjänsten för färdtjänstansökan får bra betyg
Det var fem år sedan som Andrea Wallroth valde att säga upp sig från sitt lärarjobb och satsa på att bli biodlare på heltid. Nu driver hon den prisbelönta honungsbutiken Djäknegårdens honung. Norra Halland träffade henne för att prata om hennes passion för bin, om när hon utvecklade en allvarlig allergi mot bistick och om varför insekter är så viktiga för planetens överlevnad.