NYHETER 2020-05-28 KL. 07:00

Tågtunnel en usel lösning

Vem vill ha en tågtunnel genom Kungsbacka för 12 miljarder och en byggtid på tolv år? Troligen ingen. Därmed får nog kommunledningen ge upp förhoppningen om att slippa järnvägsbarriären genom centrum.

Tågtunnel en usel lösning

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Både Kungsbacka och regionerna vill att tågtrafiken av miljöskäl ska öka kraftigt. Men det kräver troligen fyra spår in till Göteborg. Förutom problemet med att få plats med dem mellan Varbergsvägen och bebyggelsen, innebär det en rejäl barriär som skiljer väster från öster.

Men om man gräver ner spåren då? Den idén har konsultfirman Norconsult nu studerat, och resultatet är inte så hoppfullt.

Konsulterna har räknat på 1 900 meter tunnel och 2 200 meter öppet schakt från Hede station och ner till Inlagsbron. Dessutom en ny betydligt större station i centrum.

Det blir komplicerat att bygga, inte minst som den vanliga spårtrafiken måste vara igång samtidigt. En grov uppskattning visar på en grundkostnad på 8,5 miljarder kronor, men troligen blir den dyrare. En uppskattning är dubbelt så mycket som ombyggnaden av hela Göteborgs station som är beräknad till 6 miljarder.

Och vad ännu värre är, byggtiden tror konsulterna blir runt tolv år!

Norconsult avslutar med en jämförelse vad det skulle innebär att låta fyraspårsbarriären i stället dela Kungsbacka:

”Kostnaden för breddning av befintliga broar och portar vid nya spår i markplan bedöms uppgå till ca 50 miljoner kronor. Till det kommer grundförstärkning av nya spår där kostnaden uppskattas till ytterligare 65 miljoner kronor.”

Alltså sammanlagt 115 miljoner i stället för 8 500 miljoner. Man skulle också kunna lösa den mest akuta barriäreffekten genom att göra en station som går över spåren som en slags jättelik bro.

Så konsulterna slutsats är:

”Vår rekommendation är att man överväger andra alternativ än tågtunnel.”

Från ångest till matchhjälte
ISHOCKEY 2025-11-12 KL. 22:02
Premium

Från ångest till matchhjälte

600 nya jobb – företag sätter Kungsbacka på kartan
NYHETER 2025-11-12 KL. 20:00
Premium

600 nya jobb – företag sätter Kungsbacka på kartan

Dagab gör satsning i miljardklassen

Dramatisk historia när fattig sjöman blev dansk hjälte
NYHETER 2025-11-12 KL. 17:50
Premium

Dramatisk historia när fattig sjöman blev dansk hjälte

Kungsbackabon Eskild drev handelsstation i Indien

Komikern vill få publiken att skratta – och rösta
KULTUR & NÖJE 2025-11-12 KL. 17:30
Premium

Komikern vill få publiken att skratta – och rösta

"Jag vill först få folk att skratta så att snoret rinner och sedan att de går och röstar"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-11-13 KL. 08:51
Årets julklapp: Vuxenleksaken

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Det hade varit en dröm sedan hon var barn. Men utlandstjänstgöringen blev en mardröm med sexuella trakasserier och mobbning i hennes närmaste grupp. Nu delar Emilia Åhfelt med sig av sina erfarenheter, bland annat vid föreläsningar inom Försvaret. – I början grät jag på scenen varje gång jag föreläste. Men min livsuppgift är att sprida kunskapen om sextrakasserier och mobbning vidare, säger hon.