Några regnskurar väntas i Kungsbacka under torsdagen men det ser inte ut att bli något dominerande inslag.
– Det är stora chanser till sol i Kungsbacka under dagen, säger Kristin Sahlström, meteorolog på SMHI.
Under torsdagsförmiddagen kan det däremot komma lite regn.
– Vi har lite skurar som är på väg in över land nu men sedan ser det ut som att det blir mer och mer luckor i molntäcket under dagen. Det är först framåt sena kvällen som det mulnar på igen, säger Kristin Sahlström.
Temperaturen väntas nå uppemot 20 grader.
– Men det beror lite på hur mycket sol vi får fram.
Även fredagen ser ut att bjuda på liknande väder.
– Det kan vara någon skur under dagen men sedan ser det ut att bli rätt så mycket sol ändå. Temperaturen blir liknande som i dag.
Till helgen väntas vädret bli mer ostadigt.
– Det kan komma en del regnskurar och temperaturen blir lite under 20 grader.
✔ Gick och la sig som världsmästare ✔ Prispengarna ✔ Har överraskat sig själv
✔ Sovförsöket under en lastbil ✔ Den hemliga guldcontainern ✔ Kritiken mot hundägare
När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.




