NYHETER 2020-03-27 KL. 12:03

Flera sjuka i covid-19 på äldreboende

En handfull boende på Vickans vård- och omsorgsboende har i veckan insjuknat i covid-19.
– En av de boende har legat inne på sjukhus men är nu friskförklarad och tillbaka på boendet igen, säger Inger Bergstedt, verksamhetschef på boendet som drivs av Vardaga.


Flera sjuka i covid-19 på äldreboende
Vickans äldreboende.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Samtliga äldre som blivit sjuka bor på samma avdelning, med tio platser.
– Vi följer de basala hygienreglerna och har god tillgång till skyddsutrustning. Där har vi ett bra samarbete med Kungsbacka kommun, säger Inger Bergstedt.
De boende har egna lägenheter och ingen har flyttats på. Varje gång en i personalen går in till en smittad boende, tas nya skyddskläder och skyddsutrustning på.

Stabila


Man har ökat personaltätheten med en till två personer i både dag- och nattpasset på avdelningen. Ingen som jobbar på den avdelningen, arbetar just nu på någon annan avdelning, för att förhindra att smittan sprids vidare.
– Den första som blev sjuk blev det för en vecka sedan, så det har fungerat, säger Inger Bergstedt.

Samtliga insjuknade har inte testats för covid-19, men baserat på de symptom som de visar har sjukvården dragit slutsatsen att det rör sig om sjukdomen, och de sköts därför om på det sättet. I nuläget är bedömningen att de inte behöver sjukhusvård.
– Vi har nära kontakt med medicinskt ansvarig sjuksköterska i kommunen, som i sin tur har kontakt med smittskyddet. Just nu visar personerna vanliga förkylnings- eller influensasymptom och är stabila. Om någon skulle få behov av mer övervakning utgår jag från att hälso- och sjukvårdsorganisationen med läkare ser till det.



Nyrekryteringar


Anhöriga till samtliga boende kontaktades redan förra helgen, efter det första sjukdomsfallet. Inger Bergstedt har därefter skickat ut ett par mejl till alla anhöriga och fortsätter att uppdatera anhöriga om vad som händer på boendet den vägen.
Det finns i nuläget inte heller någon brist på personal.
– Vi hade en bra situation redan tidigare, med en stabil arbetsgrupp och vikarier. Nu har jag dessutom kunnat rekrytera ytterligare några, som har tidigare vårderfarenhet och nu blivit permitterade från sina vanliga jobb. Nån kommer från Volvo, nån marknadsföringsbranschen och nån något helt annat. Så efter omständigheterna känns det ändå bra just nu, säger Inger Bergstedt.

Läs mer:

Coronaläget i Halland

Tufft för krogar med nya riktlinjer

Aranäs open ställs in

TV-klipp och nyheter

Nu avgörs den tioåriga striden om Säröhus
2025-04-11 KL. 11:45
Premium

Nu avgörs den tioåriga striden om Säröhus

Kommunen på dubbla stolar när detaljplanerna överklagats

Frillesås värvar VM-silvermedaljör
2025-04-11 KL. 13:33
Premium

Frillesås värvar VM-silvermedaljör

Full man blev aggressiv inne på hamburgerrestaurang
NYHETER 2025-04-11 KL. 07:31

Full man blev aggressiv inne på hamburgerrestaurang

Slog sönder inredning och hotade personal

Familjen renoverar sitt drömhus i Onsala
NYHETER 2025-04-10 KL. 21:00
Premium

Familjen renoverar sitt drömhus i Onsala

Bostaden vid kyrkan har en brokig historia

Alexander Johansson inför debuten:
SPORT 2025-04-10 KL. 19:00
Premium

Alexander Johansson inför debuten: "Det är svincoolt"

"Det låter sjukt att säga att jag vill ta medalj på ett senior-EM"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-04-11 KL. 14:00
Lagkaptenen är på jakt efter revansch
Premium | BANDY 2025-04-11 KL. 13:33
Frillesås värvar VM-silvermedaljör

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Uppsägning ledde till 30 år med succéföretaget

Uppsägning ledde till 30 år med succéföretaget

Det började faktiskt med en uppsägning från ett annat jobb. 30 år senare har Maria Åkerberg ett framgångsrikt hudvårdsföretag och de stora jättarna har stått i kö för att få köpa det. Men det är hon inte intresserad av. – Det här är min livsstil, mitt kall, säger hon.