NYHETER 2022-04-09 KL. 13:20

Döda öringar hittade i Fjärås igen

Av Kristian Alm

Det hände 2015, det hände 2020 och nu har det skett igen. Utsläpp har dödat mängder av öringar i Hovmanneån i Fjärås.
– Det är svårt att hitta orsaken, säger samhällsplanerare Anders Lund.

Döda öringar hittade i Fjärås igen

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var återigen fiskevårdsentusiasten Robert Petersson som slog larm om utsläppet (Kungsbacka-Posten var först att berätta om händelsen).
Han har stenkoll på Hovmanneån och jobbar aktivt med att förbättra villkoren för öringen.
Men det är en känslig sträcka mellan Fjärås centrum och det nya bostadsområdet Vallbyn som byggs just nu.
Vallbyn verkar dock inte har något med fiskdöden att göra.
– Nej, de döda fiskarna fanns uppströms, säger Anders Lund, samhällsplanerare, som var på plats efter larmet.
Fiskdöden upptäcktes den 31 mars, men skedde troligen tidigare.
– Fiskarna hade börjat brytas ner, skinnet hade luckrats upp, och eftersom det är kallt i vatten bör de ha legat där ett tag.
Det innebär också att det är svårt att spåra källan.
– Föroreningen hade förmodligen runnit ut i havet redan när jag var där.
Det kan vara svårt att förstå att den lilla bäcken kan rymma mycket fisk.
– Ja, det förvånar mig också, men uppenbarligen har de hittat en bra lokal där. Det är en riktig hotspot för öring, säger Anders Lund.
Under marstorkan har det varit lågt vatten, vilket kan ha bidragit till fiskdöden.
– Det behövs inte jättemycket utsläpp för att det ska få sådana här konsekvenser. Det kan handla om utsläpp från vanliga hushåll, att man tvättat bilen och att det sen runnit ut i dagvattenbrunnen.
Ärendet är polisanmält och utreds vidare i samarbete mellan Teknik och Miljöförvaltningen.
– Vi får se över vad som det finns för avrinning uppströms.





TV-klipp och nyheter

Ny form av lägenheter testas i tävling om nybygge
2026-02-04 KL. 07:35
Premium

Ny form av lägenheter testas i tävling om nybygge

180 lägenheter i första förslaget för området

Elvis är hunden som har över en miljon följare
NYHETER 2026-02-02 KL. 19:45
Premium

Elvis är hunden som har över en miljon följare

Mikaela från Vallda är en av Sveriges största "hundfluencers"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Råkar du ha en stålbrynja eller medeltida soldatkläder i garderoben? Då är du välkommen till riddarbatalj i Frillesås i sommar. Bakom evenemanget står en dansk historiker som blev så fascinerad av riddarkulturen att han skaffade full rustning och lärde sig rida. – Folk förstår inte idag vad det innebar att vara en riddare!