JOBB & PENGAR 2023-10-02 KL. 11:42

Klart – då ska lokala whiskyn ha sin premiär

Av Ronny Karlsson

De har väntat i drygt tre och ett halvt år. Men nu är det klart när det blir premiär för den nya lokala whiskyn från Fjärås.

Klart – då ska lokala whiskyn ha sin premiär
Linn, Jacob och Michael Zachrisson är redo för whiskypremiär. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

Norra Halland har tidigare berättat om den spännande resan för Fieruaas Distillery, där man inledde med att ta fram en gin som numera säljs på en rad olika platser i landet.

Men där har också hela tiden funnits ett mål att släppa sin egen whisky, och snart är det dags. 3 november anordnas nämligen en provning på destilleriet och då ska whiskyn lanseras för allra första gången.

– Det känns jättekul att det blir premiär här hos oss, då har whiskyn inte lanserats någon annanstans. Vi har väntat i drygt tre och ett halvt år på detta och det känns roligt att de som verkligen är nyfikna kan komma hit och prova den, säger Linn Zachrisson.

Hon jobbar på destilleriet tillsammans med pappa Michael och brodern Jacob. Det blir inledningsvis två provningar där whiskyn lanseras. Utöver 3 november finns även samma chans 18 november och 16 december.

– Det fyller på bra till de kvällarna och vi kommer att släppa fler datum längre fram. Vi har haft provningar med gin i två år och det har varit bra intresse, säger Zachrisson.

Destilleriet fick tidigare i år bygglov för en expansion, och det finns mer whisky som nu ligger och lagras. Den ska släppas under kommande år.

– Det blir en större mängd whisky för varje år, berättar Zachrisson.

På de båda provningarna i november blir det också premiär för tre andra spritdrycker. Det handlar då bland annat om ett destillat gjort på äpplen, men som inte får ha namnet calvados. Dessutom ska det vara premiär för en brandy och för en ekfatslagrad gin.

Under året har de olika dryckerna smakats av, och när det gäller whiskyn ska den vara redo för allmänheten nu.

– Vi har väntat lite extra på att släppa den, vi vill verkligen att den ska vara perfekt, säger Zachrisson.



Segervrålet för
SPORT 2023-12-09 KL. 20:24
Premium

Segervrålet för "nya" Onsala – som redde ut paniken

Bildextra från derbyt

TV-klipp och nyheter

En vinnare i släktduellen i elitseriedebuten
BANDY 2023-12-09 KL. 19:11
Premium

En vinnare i släktduellen i elitseriedebuten

"Det blir kanske någon gliring"

Lyckad Särödag trots ruskväder
NYHETER 2023-12-09 KL. 18:00
Premium

Lyckad Särödag trots ruskväder

Krönika: Youtube tröstar pappa
KRÖNIKOR 2023-12-09 KL. 12:00
Premium

Krönika: Youtube tröstar pappa

Debatt: Tack för showen
DEBATT 2023-12-09 KL. 11:00

Debatt: Tack för showen

Dyrare att bo i riskområden
NYHETER 2023-12-08 KL. 12:45
Premium

Dyrare att bo i riskområden

Lärare misshandlad på skola
NYHETER 2023-12-08 KL. 11:00
Premium

Lärare misshandlad på skola

Husägare stäms på en miljon
NYHETER 2023-12-08 KL. 07:00
Premium

Husägare stäms på en miljon

Fler nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2023-12-09 KL. 18:53
19-åringens match slutade på akuten
Premium | NYHETER 2023-12-09 KL. 18:00
Lyckad Särödag trots ruskväder
Premium | NYHETER 2023-12-09 KL. 14:00
Blåvittstjärnor signerade på Hede
BANDY 2023-12-09 KL. 13:35
FBK-lån kastas in direkt
Premium | KRÖNIKOR 2023-12-09 KL. 12:00
Krönika: Youtube tröstar pappa
DEBATT 2023-12-09 KL. 11:00
Debatt: Tack för showen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Förskolans utemiljöer ska hjälpa barn att lära

Förskolans utemiljöer ska hjälpa barn att lära

Utemiljöerna i Kungsbackas förskolor ska utvecklas. Enligt Anna Alexandersson, som leder projektet, ska barnens utemiljöer stimulera till rörelse, lärande, kreativitet och lekglädje. Hon menar att behovet av att jobba med detta i kommunen är stort. – Det här är så viktigt, säger hon.