FOTBOLL 2022-08-31 KL. 21:09

OBK-kuggen: "Jag har älskat mitt lag hela säsongen"

Av Christian Johansson

Det är ett Onsala BK som byggt om. När det skulle cupskrällas klev de rutinerade OBK-pjäserna fram.

OBK-kuggen:
Adam Fogelblad njöt efter cupskrällen. Foto: Christian Johansson

Adam Fogelblad kramade om sin tränarkollega Jakob Carnebratt. Han kramade managern Christoffer Gustafsson. Känslan var att OBK-kuggen ville krama hela världen efter slutsignalen.

När Onsala BK fick förlita sig betydligt mer på att stänga ytor än att luckra upp motståndare så klev de rutinerade spelarna fram. Johan Jarnvik glänste i mittlåset, Sebastian Heaver var resolut matchen igenom, Joel Palquist visade att han spelat på högre nivå och spelande tränaren Adam Fogelblad var dominant på mitten.
– Det är bara kul. Det är en härlig gemenskap och många unga som hejar fram oss. Bättre kan det inte bli, tycker jag, säger Fogelblad efter 3–1-skrällen mot Örgryte och ett säkrat gruppspel i cupen.
Vad känner du för ditt lag nu?
– Jag har älskat mitt lag hela säsongen. Gruppen i sig är så go. Vi har haft det kul hela tiden och det är viktigt eftersom är en nykomponerad grupp.

Trots att Örgryte IS, som väntat förde stora delar av matchen, så var det inte ologiskt att hemmalaget stod i solnedgången som vinnare. Gästerna hade en i stolpen och en i ribban men OBK hade bud på både fyran och femman. Det var en fullträff från de vitblåa.
– Vi orkade lita på varandra. Det var ett jättesolitt försvarsspel i hela matchen, kanske till och med bättre i andra.
Hur bra var ni?
– Som lag var vi mycket bättre än vad vi brukar vara. Vi satt ihop tillsammans.
Fogelblad berättar att känslan inför matchen var annorlunda än mot Malmö FF i fjol. Då var det mer av en utflykt – nu skulle de ge sig själva chansen.
– Det var nog inte så kul för Örgryte att komma hit till en torr konstgräsmatta och ha annat att spela för.
Ni hade väl ändå ganska kul?
– Grymt kul! Det är jättebra erfarenheter för våra unga spelare som Hugo (Lindström) som gör en helt oootrolig match. Han visar att när han är i form kan han vara på vilken toppnivå som helst.

Läs mer om Hugo Lindströms insats här.





Spelet bakom värvningarna
BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Premium

Spelet bakom värvningarna

✔ Dissen mot rivalen ✔ Sommarbandyskolan ✔ Värvningen de missade

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus
NYHETER 2025-05-08 KL. 07:45
Premium

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus

IVO har granskat händelsen

Tränaren om FBK:s nya truppbygge
BANDY 2025-05-07 KL. 20:00
Premium

Tränaren om FBK:s nya truppbygge

✔ Kaptensskiftet ✔ Viktigaste nyförvärvet ✔ Den nya målvaktsduon

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.