FOTBOLL 2022-05-21 KL. 10:32

Insläppt mål på övertid innebar förlust

Av Anton Lorentzson

Onsala gästade Sävedalen på fredagskvällen. Redan efter 28 minuter åkte man på en utvisning och fick spela en man mindre i en timme. Man gjorde det bra, i nästan hela matchen.

Insläppt mål på övertid innebar förlust
Adam Fogelblad, spelande tränare i Onsala. Arkivfoto: Eric Andersson

Matchen var 28 minuter gammal när Hugo Lindström blev utvisad för Onsala. Han hade precis fintat sig förbi sin försvarare när han blev nerdragen. Domaren reagerade inte och den, i Lindströms huvud, klara frisparken uteblev. I affekt sa han något till domaren som direkt drog fram det röda kortet.

– Det är ett lite märkligt beslut tycker vi. Enligt oss är det inte så farligt, men domaren tyckte det var värt ett rött kort, säger Onsalas spelande tränare Adam Fogelblad.

I dryga timmen fick sedan Onsala spela och försvara sig med en man mindre. Man skapade trots det två 100-procentiga lägen att göra mål. Samtidigt höll man Sävedalen borta från de riktigt heta målchanserna.

– De skapade inte så mycket. De hade några fasta situationer och ett par skott utifrån. Men vi kämpade heroiskt, låg rätt i positionerna och jobbade för varandra, säger Fogelblad.

Det oavgjorda resultatet stod sig fram till den 92:a matchminuten. Onsala gick på en omställning men misslyckades. Istället fick Sävedalen chansen att ställa om och gjorde också mål. Endast minuten återstod då av tilläggstiden och Onsala kunde inte replikera.

– Det är en tuff match att svälja. Svåranalyserad match, jag vet inte vad mer jag kan säga. Med tanke på hur matchbilden blev så är vi väl okej nöjda med insatsen.

Vad säger man till varandra efter en sur förlust som den här?
– Vi sa inte så mycket. Det är mycket frustration och det finns inte så mycket att göra när matchen blir som den blir. Vi är inte riktigt vana vid en sådan situation, men det är bara att ta nya tag till nästa match, säger Adam Fogelblad.


Matchfakta: Division 2
Sävedalen–Onsala BK 1–0 (0–0)
1–0 (90+2)

Succé för familjeföretaget – säljer miljoner liter tvål om året
NYHETER 2025-12-01 KL. 20:15
Premium

Succé för familjeföretaget – säljer miljoner liter tvål om året

Det startade i en villakällare på Hammerö för 50 år sedan

TV-klipp och nyheter

Bygglov har blivit enklare – men inte enkelt
2025-12-01 KL. 19:00
Premium

Bygglov har blivit enklare – men inte enkelt

Mer ansvar läggs på fastighetsägaren

Stor intervju med FBK:s nya ordförande:
2025-12-01 KL. 18:00
Premium

Stor intervju med FBK:s nya ordförande: "Det är den stora grejen"

✔ Hallfrågan ✔ Varför hon fastnade för sporten ✔ Vad Vildblomma främst vill bidra med

Dags för årets influensa:
NYHETER 2025-12-01 KL. 07:15
Premium

Dags för årets influensa: "Många kommer insjukna"

Risk att toppen kommer runt jul och nyår

Äntligen inflyttning i nya huset vid torget
NYHETER 2025-11-30 KL. 17:45

Äntligen inflyttning i nya huset vid torget

"Har verkligen varit nedräkning"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-12-01 KL. 11:24
Sporten i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.