DEBATT 2026-03-05 KL. 14:00

Debatt: Ska barnen vistas i en sådan miljö?

Debatt: Ska barnen vistas i en sådan miljö?
Ska en skola där det dyrbaraste vi har vistas i en sådan miljö? undrar debattören. Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Läser med förfäran insändaren ”Äntligen min tur – jag fick en plats”. Först blir jag glad, sedan förskräckt och till sist är jag riktigt arg.

Ska en skola där det dyrbaraste vi har vistas i en sådan miljö? Helt otroligt! Jag är gammal mormor och farmor nu med barnbarn som varje dag vistas i en miljö som mer eller mindre liknar den beskrivna.

Minns min egen skolgång. Ordning och reda, stränga men oftast rättvisa lärare. Ingen mådde dåligt av det! Dagens lärare - skärp er och en gör ert jobb främst för barnens och för er egen arbetsmiljös skull. Är ni så räddhågade att ni inte vågar möta föräldrar till barn som behöver extra både omsorg och stränghet i skolan?

Frustrerad mormor/farmor

Läs mer debatt här:

Debatt: Unga måste ha råd att bo kvar

Debatt: Nollvision mot hot och våld i skolan

Debatt: Kortare arbetstid slår mot företagen



Stor intervju med tränaren som tackar för sig
HANDBOLL 2026-04-27 KL. 19:45
Premium

Stor intervju med tränaren som tackar för sig

✔ Tiden i Aranäs ✔ Den udda sitsen ✔ Vad han tycker om 3–3-försvaret

Royne tillbaka i etern – låter musiken flöda igen
KULTUR & NÖJE 2026-04-27 KL. 19:00
Premium

Royne tillbaka i etern – låter musiken flöda igen

"Belöningen för mig är responsen"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-04-28 KL. 21:00
Mässa för ett tryggare Hålabäck
Premium | BANDY 2026-04-28 KL. 19:02
Klart: Veteranen har bestämt sig

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.