DEBATT 2022-09-08 KL. 13:16

Debatt: S investerar nu och för framtiden

Debatt: S investerar nu och för framtiden

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Många kommuner runt om i landet erbjuder personalen på förskola, fritidshem samt grundskolan fria måltider genom så kallad pedagogisk måltid. Detta innebär att all personal som äter med barnen/eleverna får göra det gratis.
Syftet med pedagogisk måltid är att främja en god måltidsmiljö samt samvaro mellan vuxna och barn.
Det är av stor vikt att alla elever ska ges möjlighet att äta sin lunch i en lugn och trygg miljö, vilket är en förutsättning för att de ska komma till skolrestaurangen och äta lunch.
Måltiden ger också möjlighet till samtal mellan personalen och barnen/ungdomarna.
Det handlar om att vara en förebild för barnen och ungdomarna genom att förmedla en positiv attityd kring måltiden, och att uppmuntra eleverna att smaka nya rätter och livsmedel.

Enligt Skatteverket är förmån av fri eller subventionerad måltid för lärare eller annan personal vid grundskola, förskola, daghem och fritidshem av hävd skattefri. Detta förutsätter att personalen har tillsynsskyldighet vid måltiden eller motsvarande ansvar för barn under skolmåltider och andra så kallade pedagogiska måltider.

Socialdemokraterna anser att det är en självklarhet med fria pedagogiska måltider. Vi vill skapa de bästa förutsättningar för barn, elever och personal inom Förskola & Grundskolan i Kungsbacka.
Detta har den moderatstyrda fyrklövern med Moderaterna, Liberalerna, Kristdemokraterna och Centerpartiet sagt nej till i Kungsbacka. En påminnelse inför valet 11 september 2022. En röst på (S) gör skillnad.

Johan Tolinsson (S), 2:e vice ordf Förskola & Grundskola
kandidat till kommunfullmäktige


Från grafisk designer till trädgårdsmästare
NYHETER 2025-09-16 KL. 21:00
Premium

Från grafisk designer till trädgårdsmästare

Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt

TV-klipp och nyheter

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser
2025-09-16 KL. 18:00
Premium

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser

Guiden Lars Persson vill lyfta Säröbanan och Budskär

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.