DEBATT 2024-04-05 KL. 10:00

Debatt: Rektorsbeslutet är försvarbart

Debatt: Rektorsbeslutet är försvarbart
Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Replik på debattartikeln ”Släpp in oss på skolorna!”

Genom svepskäl om att man gjort ett så kallat ”objektivt urval” kringgår gymnasieskolor kraven på att man antingen måste låta de partier som vill få komma till skolan eller stänga dörren för samtliga.

Detta är ovärdigt en demokrati. Vad hjälper det om vi har fria val när förutsättningarna för opinionsbildning på lika villkor för alla som ställer upp i valet inte gäller? Alternativ för Sverige (AFS) är ett av de partier som sedan vi bildades 2018 konsekvent nekats från att få informera förstagångsväljare på Kungsbackas gymnasieskolor.

Samtidigt har de etablerade partierna och deras ungdomsförbund haft ensamrätt att nå ut till eleverna. Medan vi fått stå utanför och personal försökt mota bort oss har man gett etablissemanget en vecka per termin att få komma in i lokalerna och möta elever (!). Då har det minsann inte klagats från dessa partier och ungdomsförbund. Problemet uppstår först när det även drabbar dem.

Mot den bakgrunden är det positivt att rektorsgruppen för gymnasieskolorna i Kungsbacka valt att näst intill stänga dörren för politiska partier och deras ungdomsförbund. För varför ska vissa ha monopol att kunna nå ut till eleverna, medan andra portas?

Låt de andra partierna och dess ungdomsförbund nu får smaka på samma behandling vi fått de senaste sex åren. Eller släpp in alla som ställer upp i EU-valet och vill komma – inte bara ett antal utvalda.

Mattias From, partistyrelseledamot, ansvarig för AFS i Kungsbacka

Läs också:

Släpp in oss på skolorna!

Vi tar demokrati på största allvar

Krönika: Skolbeslut som glädjer och förvånar



Sänkt skatt räddningen för många små bryggerier
NYHETER 2025-06-30 KL. 19:45
Premium

Sänkt skatt räddningen för många små bryggerier

"Större marginaler och få en mer dräglig tillvaro"

TV-klipp och nyheter

Ny bok hyllar historien – och minnet av en entusiast
2025-06-30 KL. 19:00
Premium

Ny bok hyllar historien – och minnet av en entusiast

Unik radiostation firar 100 år

Efter hundkritiken: Lagen stoppar tidiga besök
NYHETER 2025-06-30 KL. 11:45
Premium

Efter hundkritiken: Lagen stoppar tidiga besök

Länsstyrelsen svarar på kritik efter hundattack

Från lugna Kullavik till Neapel:
FOTBOLL 2025-06-29 KL. 17:45
Premium

Från lugna Kullavik till Neapel: "Det är en galen stad"

Fotbollsproffset Klara Andrup i en stor intervju

Gekås – blir det billigare än köp i Kungsbacka?
NYHETER 2025-06-29 KL. 12:00
Premium

Gekås – blir det billigare än köp i Kungsbacka?

Ny undersökning har kollat upp populära resmålet

Strandskyddet säkerställs med drönare
NYHETER 2025-06-29 KL. 10:00
Premium

Strandskyddet säkerställs med drönare

Kustlinjen ses över för att skydda känslig miljö

Visning av mytomspunnen herrgård
NYHETER 2025-06-28 KL. 17:45
Premium

Visning av mytomspunnen herrgård