DEBATT 2025-07-01 KL. 10:00

Debatt: Inte konstigt att färre läser till undersköterska

Debatt: Inte konstigt att färre läser till undersköterska

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Att vara undersköterska. Vi jobbar under sjuksköterskan och under kommunen. Vi är många gånger underbemannade och att våra schema inte är bra är en underdrift. Vi ska ändå leverera med en underbar inställning och gärna vara underfundiga när det kommer till att lösa problem.

Med vår undermåliga lön är det inte konstigt att undersköterska är ett yrke som färre utbildar sig till. Vi undersköterskor gör små underverk dagligen för många understimulerade äldre.

Många äldre i hemtjänsten riskerar undernäring av den undermåliga färdiga mat de måste köpa numera eftersom vård och omsorgsnämnden beslutat att ta bort den nylagade maten från ett storkök.

Det som kanske skulle göra underverk för äldreomsorgen hade varit om alla underbara undersköterskor lämnade sina underskrifter direkt till nämnden. Underskrifter med en vädjan att rätta till alla de försämringar som direkt och indirekt påverkat undersköterskans dagliga arbete i kommunen.

Skulle jag sätta betyg på Kungsbacka kommuns vård och omsorgsnämnd skulle de få underkänt.

Undersköterska som inte längre orkar göra underverk



Stor intervju: Möt HK Aranäs nya tränare
HANDBOLL 2026-06-22 KL. 19:45
Premium

Stor intervju: Möt HK Aranäs nya tränare

✔ Vägen till Kungsbacka ✔ Ombyggnationen ✔ Oförstående till debatten

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.