DEBATT 2025-03-28 KL. 14:00

Debatt: Ge ungdomar en chans att röra på sig

Debatt: Ge ungdomar en chans att röra på sig
"Jag och många andra ungdomar i Hede saknar en plats att spela basket på," skriver debattören. Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Jag och många andra ungdomar i Hede saknar en plats att spela basket på. Det finns fotbollsplaner och lekplatser, men ingen basketkorg med rätt höjd att spela på. Jag tänker att kommunen skulle satsa på fler möjligheter till spontanidrott.

Basket är en sport som inte kräver dyr utrustning – bara en boll och en korg. Det är ett perfekt sätt att röra på sig, träffa nya vänner och hålla sig aktiv. Många andra orter har basketkorgar på sina lekplatser eller i parker, så varför inte här i Hede?

Jag hoppas att kommunen lyssnar på oss unga och förstår att satsa på enkla, tillgängliga idrottsmöjligheter. En basketkorg är en liten investering men kan göra stor skillnad för oss som bor här.

Basketspelande ungdom



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

Rekordet är 350 indragna körkort på ett år. Nu tackar trafikpolischefen Hans Qvant för sig och går i pension, men irritationen över hur vi kör bil i Halland lär finnas kvar. – Vi har en förfärlig trafikkultur på E6, säger han.