DEBATT 2024-09-06 KL. 10:00

Debatt: Eksta bör vräka kriminella hyresgäster

Debatt: Eksta bör vräka kriminella hyresgäster
Debattören vill att Eksta ska börja att vräka hyesgäster som är kriminella. Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

År 2010 valdes jag som 18-åring in i Kungsbacka kommunfullmäktige för SD. Jag och mina partikamrater varnade då för att kriminella skulle få fotfäste i Kungsbacka på grund av att politikerna förde en ansvarslös invandringspolitik. De styrande hånade oss och skrattade bara. Men efter skjutningen rakt in i en lägenhet i Kungsbacka nyligen kan vi på goda grunder anta att så blivit fallet. En av personerna som bor på adressen är känd av polisen och var sannolikt måltavla för attacken.

Och nu skrattar nog inte politikerna längre. Några inser kanske att de stått för en skadlig politik. Men vad gör de åt saken? I det här fallet har man alla möjligheter att agera. Fastighetsägare är nämligen allmännyttan, d.v.s. det kommunala bostadsbolaget Eksta. Det är ett bolag som är politiskt styrt och Ekstas styrelse består av politiker utsedda av fullmäktige. Alltså kan vi ställa större krav på Eksta än vad vi kan göra på de privata bostadsbolagen.

Dessutom finns nu nya verktyg. Så sent som den 1 juli i år ändrades hyreslagen, där man gör det enklare för hyresvärdar att vräka kriminella hyresgäster, som påverkar boendemiljön negativt och som genom sin kriminalitet utsätter andra hyresgäster för en fara. Flera kommuner, inte minst Malmö har också börjat göra detta. Det är inte meningen att skötsamma hyresgäster ska utsättas för livsfara eller tvingas flytta bara för att politikerna inte tar sitt ansvar.

När en fastighet får problem med råttor eller andra skadedjur agerar de flesta fastighetsägare snabbt, så att skadedjuren inte får fäste i huset. På samma sätt måste politiker agera när kriminella börjar ta över våra bostadsområden. Annars kommer det att sluta som i Göteborg där dessa tagit över hela stadsdelar.

Det är värt att nämna att kommunen har sagt upp hyresgäster av liknande skäl tidigare. Kommunfullmäktige röstade för drygt tio år sedan om att säga upp MC-klubben Tragisk MC från en av kommunens föreningslokaler. Klubben anklagades av Polisen för att ha samröre med kriminella MC-gäng. Hyreskontraktet revs och MC-klubben tvingades att flytta. Nu är det Ekstas tur att agera.

Mattias From

Partistyrelseledamot, Alternativ för Sverige

Ersättare i Ekstas styrelse, partirepresentation 2010-2014



Föräldrar tvingades fly efter påstådd knarkskuld
NYHETER 2025-05-15 KL. 21:00
Premium

Föräldrar tvingades fly efter påstådd knarkskuld

Bomben i Kolla – nu startar rättegången

TV-klipp och nyheter

Möt vårens succéspelare i en större intervju
2025-05-15 KL. 20:00
Premium

Möt vårens succéspelare i en större intervju

✔ Betygsätter starten ✔ Klubbytet ✔ Blyga målsättningen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Bistick gav allergichock – nu lever Andrea ett liv bland bin

Bistick gav allergichock – nu lever Andrea ett liv bland bin

Det var fem år sedan som Andrea Wallroth valde att säga upp sig från sitt lärarjobb och satsa på att bli biodlare på heltid. Nu driver hon den prisbelönta honungsbutiken Djäknegårdens honung. Norra Halland träffade henne för att prata om hennes passion för bin, om när hon utvecklade en allvarlig allergi mot bistick och om varför insekter är så viktiga för planetens överlevnad.