DEBATT 2024-04-08 KL. 12:00

Debatt: Besök gärna Vallda i rusningstrafik

Debatt: Besök gärna Vallda i rusningstrafik

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Replik på insändaren "Specialregler för vissa personer".

Vi tycker att det är orimligt att kommunstyrelsens arbetsutskott går emot sin egen förvaltning och röstar ja för att godkänna planansökan.

Kommunens förvaltning skriver i sin tjänsteskrivelse att området ligger utanför utvecklingsområde och därför inom ett område där kommunen planerar aktivt för bostäder och samhällsservice.

Förvaltningen nämner även att området är brukad åkermark som skyddas av miljöbalken och får endast tas i anspråk om det är av väsentligt samhällsintresse.

De politiker som valt att godkänna denna planansökan får jättegärna besöka Vallda på morgonen när trafiken är som värst. Hur rimligt är det att vi ska få plats med mer bilar än i dagsläget?

Vi måste bygga mera bostäder i Kungsbacka, men aldrig på bekostnad av åkermark eller som i detta fall där vi väljer att öka trafiken mer på en trafikled som sträcker sig igenom Onsala. Ska vi inte bygga en ny Onsalaväg först?

Patrik Jervne Henestam, ledamot i kommunstyrelsen för Vänsterpartiet



Tobias Hysén lämnar City
FOTBOLL 2025-12-19 KL. 15:17
Premium

Tobias Hysén lämnar City

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Han har kartlagt hundratals gamla torp och kvarnar i trakterna mellan Kungsbacka och Varberg. Men i våras gjorde amatörarkeologen Göran Bengtsson sitt livs fynd. Under åkerjorden hittade han de gamla murarna till vad som kanske är ett cistercienserkloster från 1100-talet. – Jag har arbetat som arkeolog i 40 år och det här är något unikt, säger Bengt Westergaard på Arkeologerna, Statens historiska museer.