DEBATT 2024-04-08 KL. 12:00

Debatt: Besök gärna Vallda i rusningstrafik

Debatt: Besök gärna Vallda i rusningstrafik

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Replik på insändaren "Specialregler för vissa personer".

Vi tycker att det är orimligt att kommunstyrelsens arbetsutskott går emot sin egen förvaltning och röstar ja för att godkänna planansökan.

Kommunens förvaltning skriver i sin tjänsteskrivelse att området ligger utanför utvecklingsområde och därför inom ett område där kommunen planerar aktivt för bostäder och samhällsservice.

Förvaltningen nämner även att området är brukad åkermark som skyddas av miljöbalken och får endast tas i anspråk om det är av väsentligt samhällsintresse.

De politiker som valt att godkänna denna planansökan får jättegärna besöka Vallda på morgonen när trafiken är som värst. Hur rimligt är det att vi ska få plats med mer bilar än i dagsläget?

Vi måste bygga mera bostäder i Kungsbacka, men aldrig på bekostnad av åkermark eller som i detta fall där vi väljer att öka trafiken mer på en trafikled som sträcker sig igenom Onsala. Ska vi inte bygga en ny Onsalaväg först?

Patrik Jervne Henestam, ledamot i kommunstyrelsen för Vänsterpartiet



Ville ta sitt liv – nu är Johan en profil inom trav
NYHETER 2026-06-28 KL. 16:45
Premium

Ville ta sitt liv – nu är Johan en profil inom trav

Räddades av polis • Barnens reaktion • Travet blev en succé

TV-klipp och nyheter

BILDEXTRA: 80 bilder från fotbollsfesten
2026-06-28 KL. 16:35
Premium

BILDEXTRA: 80 bilder från fotbollsfesten

Uppmaningen till badgäster: Parkera rätt
NYHETER 2026-06-27 KL. 09:40
Premium

Uppmaningen till badgäster: Parkera rätt

"Behöver kunna komma fram"

Kuggarna ger sin syn på fiaskot
HANDBOLL 2026-06-26 KL. 19:45
Premium

Kuggarna ger sin syn på fiaskot

✔ Turbulensen ✔ Sammanhållningen ✔ Inställningen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.