DEBATT 2024-04-08 KL. 12:00

Debatt: Besök gärna Vallda i rusningstrafik

Debatt: Besök gärna Vallda i rusningstrafik

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Replik på insändaren "Specialregler för vissa personer".

Vi tycker att det är orimligt att kommunstyrelsens arbetsutskott går emot sin egen förvaltning och röstar ja för att godkänna planansökan.

Kommunens förvaltning skriver i sin tjänsteskrivelse att området ligger utanför utvecklingsområde och därför inom ett område där kommunen planerar aktivt för bostäder och samhällsservice.

Förvaltningen nämner även att området är brukad åkermark som skyddas av miljöbalken och får endast tas i anspråk om det är av väsentligt samhällsintresse.

De politiker som valt att godkänna denna planansökan får jättegärna besöka Vallda på morgonen när trafiken är som värst. Hur rimligt är det att vi ska få plats med mer bilar än i dagsläget?

Vi måste bygga mera bostäder i Kungsbacka, men aldrig på bekostnad av åkermark eller som i detta fall där vi väljer att öka trafiken mer på en trafikled som sträcker sig igenom Onsala. Ska vi inte bygga en ny Onsalaväg först?

Patrik Jervne Henestam, ledamot i kommunstyrelsen för Vänsterpartiet



Nöjeskrönika:
KRÖNIKOR 2026-06-19 KL. 14:00
Premium

Nöjeskrönika: "Nu vänder det"

Elsparkcyklar skapar allt fler problem i trafiken
NYHETER 2026-06-18 KL. 19:00
Premium

Elsparkcyklar skapar allt fler problem i trafiken

"Vi måste ta de här samtalen med våra barn"

Bakom kulisserna: När Frillesås körde årets tuffaste pass
BANDY 2026-06-18 KL. 18:00
Premium

Bakom kulisserna: När Frillesås körde årets tuffaste pass

✔ Spyor ✔ Psykningar ✔ "Lever han eller?"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.