BANDY 2018-11-19 KL. 21:40

Defensivt prickfri insats av FBK

Defensivt prickfri insats av FBK

Mattias Johansson var tvungen att lämna jobbet i förtid. Känslorna inför premiären var för starka. Han fick lämna Sjöaremossen som en vinnare.

 

BANDY. Elitseriepremiär på Sjöaremosen. För Mattias Johansson som praktiskt tagit vuxit upp här var det extra speciellt.

– Jag fick nypa mig i armen i morse. Det var som att vakna upp på julafton gånger två. Jag var på jobbet och kände vid lunch att jag kan inte jobba mer. Jag kunde inte koncentrera mig.

 

Under de inledande omgångarna har defensiven sviktat. Mot IFK Motala var den ramstark – målvakten Jakob Hugoh behövde faktiskt inte agera en levande vägg för att hålla nollan intakt.

– Vi har tagit lärdom av matcherna, vi har varit väl naiva. Vi har varit glada i att anfalla. I dag är vi mycket mer homogena i laget, det var nyckeln.

Vad var skillnaden?

– Framför allt vårt sätt at försvara oss. Vi var naiva mot Sirius och Falun. Vi har varit inställda på att föra mycket spel, men det kan man göra även om man är tajt bakåt, säger Mattias Johansson och brister ut i ett stort leende.



Drömresa bland farliga djur och i vackra landskap
NYHETER 2025-10-28 KL. 20:00
Premium

Drömresa bland farliga djur och i vackra landskap

Frida och Love åker bil runt hela Australien

TV-klipp och nyheter

Paret berättar – så är livet efter bomben i Kolla
2025-10-27 KL. 19:45
Premium

Paret berättar – så är livet efter bomben i Kolla

”Idag hade det fått smälla hemma i stället”

Rydfeldt:
NYHETER 2025-10-27 KL. 20:15
Premium

Rydfeldt: "Det egna ansvaret väldigt stort"

Kommenterar familjens liv efter bomben i Kolla

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.