BANDY 2018-11-19 KL. 21:40

Defensivt prickfri insats av FBK

Defensivt prickfri insats av FBK

Mattias Johansson var tvungen att lämna jobbet i förtid. Känslorna inför premiären var för starka. Han fick lämna Sjöaremossen som en vinnare.

 

BANDY. Elitseriepremiär på Sjöaremosen. För Mattias Johansson som praktiskt tagit vuxit upp här var det extra speciellt.

– Jag fick nypa mig i armen i morse. Det var som att vakna upp på julafton gånger två. Jag var på jobbet och kände vid lunch att jag kan inte jobba mer. Jag kunde inte koncentrera mig.

 

Under de inledande omgångarna har defensiven sviktat. Mot IFK Motala var den ramstark – målvakten Jakob Hugoh behövde faktiskt inte agera en levande vägg för att hålla nollan intakt.

– Vi har tagit lärdom av matcherna, vi har varit väl naiva. Vi har varit glada i att anfalla. I dag är vi mycket mer homogena i laget, det var nyckeln.

Vad var skillnaden?

– Framför allt vårt sätt at försvara oss. Vi var naiva mot Sirius och Falun. Vi har varit inställda på att föra mycket spel, men det kan man göra även om man är tajt bakåt, säger Mattias Johansson och brister ut i ett stort leende.



TV-klipp och nyheter

TV – Anton testar: Handbollsmålvakt
2026-02-01 KL. 17:45
Premium

TV – Anton testar: Handbollsmålvakt

Tysklandsproffset Ludvig Hallbäck i en stor intervju
2026-02-01 KL. 15:00
Premium

Tysklandsproffset Ludvig Hallbäck i en stor intervju

✔ Det hastiga klubbytet ✔ Landslagsdrömmarna ✔ Nya lagkamraten

Populärt att byta frön på Fyren
NYHETER 2026-01-31 KL. 15:26
Premium

Populärt att byta frön på Fyren

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-02-01 KL. 17:45
TV – Anton testar: Handbollsmålvakt

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Råkar du ha en stålbrynja eller medeltida soldatkläder i garderoben? Då är du välkommen till riddarbatalj i Frillesås i sommar. Bakom evenemanget står en dansk historiker som blev så fascinerad av riddarkulturen att han skaffade full rustning och lärde sig rida. – Folk förstår inte idag vad det innebar att vara en riddare!