Klik venligst
NYHETER 2020-03-27 KL. 13:36

Nytt förbud om folksamlingar

Från och med söndag blir förbjudet för fler än 50 personer att samlas.

Det meddelades nyss vid en direktsänd presskonferens med representanter från regeringen.

Nytt förbud om folksamlingar
Smitta minskar i Halland för fjärde veckan i rad.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

– Beslutet kommer efter en hemställan från Folkhälsomyndigheten, säger Stefan Löfvén.

Mikael Damberg (S), inrikesminister, berättade att hemställan kom från myndigheten under fredagsförmiddagen.

Beslutet fattades sedan av regeringsgruppen klockan 13.

– Nu kändes som rätt tidpunkt att göra det. I andra länder där det införts tidigare har polisen sedan fått gå ut på gatorna och tvinga in folk. Vi tror det  är viktigt att få växa in i lägen, då blir det en större acceptans, säger Johan Carlsson, generaldirektör Folkhälsomyndigheten, och drar paralleller till hur Sverige jobbat med programmen för barnvaccinationer och antibiotikaanvändning.

Statsminister Stefan Löfvén var noga med att understryka allas gemensamma ansvar för att begränsa smittspridningen av coronaviruset och  vikten att följa myndigheternas riktlinjer.

– Vi ska ta oss igenom det här som ett land och ett samhälle.

Socialminster Lena Hallengren var tydlig med att de nya riktlinjerna som förbjuder sammankomster på fler än 50 personer kommer att beröra många.

– På frågan om det kommer det kommer att påverka folk fester är svaret ja. Bröllopsfester, examensfester och begravningar kommer att beröras. Vi kommer Alla att beröras. det här är en tid då vi alla måste göra uppoffringar, planer måste göras om.

Förbudet kommer att  kompletteras med ytterligare riktlinjer från Folkhälsomyndigheten, till exempel om hur man på ett säkert sätt ska kunna handla i stormarknader och ordna idrottsaktiviteter för ungdomar.

Polisen får rätt att lösa upp folksamlingar som är större än 50 personer, oavsett om de tidigare fått tillstånd eller inte. Den som bryter mot föreskrifterna riskerar böter eller fängelse i upp till sex månader. Rikspolischef Anders Thornberg förutser dock inga större problem.

– Vi har inte haft ett enda fall där vi behövt ingripa mot folksamlingar större än 500 personer. Arrangörer har tagit sitt ansvar, säger han.

Läs mer:

Coronaläget i Halland


Regionens vädjan: “Läget är allvarligt, hjälp oss nå de äldre”

Flera sjuka i covid-19 på äldreboende

Klik venligst
I kväll rusar elpriset
NYHETER 2026-09-22 KL. 14:00

I kväll rusar elpriset

Prisade deckarförfattaren: ”Kungsbacka är hemma för mig”
NYHETER 2026-09-21 KL. 20:00
Premium

Prisade deckarförfattaren: ”Kungsbacka är hemma för mig”

Berättar om: • Historiska kriminaldramat • Varför sekelskiftet fascinerar • Besöket på teatern

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.