Kvinnan från Onsala beställde parfym men fick aldrig paketet. Nu nekas hon dessutom ersättning då budföretaget visat upp en leveransbekräftelse.
Det var i slutet av förra året som kvinnan beställde parfym online. Hon betalade 970 kronor och väntade sedan på ett paket.
Men det kom aldrig.
Efter flera kontakter med såväl budfirman som parfymföretaget, anmälde kvinnan ärendet till Allmänna reklamationsnämnden.
Där har det nu kommit ett beslut och det säger att kvinnan inte har rätt till någon ersättning.
Anledningen till det är att kvinnan godtagit att leveransen skulle göras till hennes postlåda, eller till dörren om paketet är för stort.
Konsumentlagen säger nämligen att ansvaret för varan övergår till köparen efter leverans, och budfirman har skickat in en leveransbekräftelse som bevis i ärendet.
"Enligt konsumentköplagen övergår risken för varan på köparen när varan avlämnas (2 kap 6 §). Om köparen bär risken för varan är han eller hon skyldig att betala för varan även om den har förstörts, kommit bort, försämrats eller minskat genom en händelse som inte beror på säljaren. Det är säljaren som behöver bevisa att varan har levererats", skriver nämnden i sitt beslut.
Därmed får kvinnan alltså finna sig i att ha köpt en vara som hon aldrig ens såg till.
Ronny Karlsson
Stort mörkertal när det gäller hot och våld mot ambulanspersonal
Släpper boken: "Vägen hem till ditt hjärta"
Den tunga säsongen fick nästan drömslutet
"Inte särskilt förvånad över siffrorna"
Villor och radhus ska växa på åkern vid Lillån
Nathalie Steffner, 33, hade det många drömmer om. Villa, familj och företag. Utifrån såg livet nästintill perfekt ut, men inuti var det tomt och ångesten var stor. Var det här verkligen så livet skulle bli? Nej, inte för Nathalie. – Det har varit en resa, säger Nathalie som idag är en av Sveriges mest uppskattade mentala coacher.






